Kontracepcija

prestanak uzimanja pilula i izostanak menstruacije

Lionelxxx

Poštovani,

menstruacija mi kasni cca 3 dana, naime, prestala sam uzimati kontracepciju nakon 2 godine (Diane 35) i trebala sam započeti s novom kutijom 1.1.2016. Prije toga sam imala menstruaciju od 29.12. do 3.12. nakon toga sam sljedeću dobila 31.1. koja mi je trajala do 5.2., te sljedeću 28.2. koja je trajala isto cca 5 dana. Menstruacija mi još uvijek nije stigla, a imala sam jedan odnos 21.3. kada su mi, prema svemu računajući, neplodni dani. Također, partner je siguran da nije ejakulirao u mene. Već tjedan i pol imam prehladu i kao da me hvata lagana gripa, no bazalna temperatura mi je ista stalno (35.7). Nemam mučnine,niti kakve znakove trudnoće, osim što sam u prošlom tjednu često mokrila. Postoji li mogućnost trudnoće, ili je još uvijek sve nuspojava prestanka uzimanja kontracepcije?

Hvala unaprijed,
srdačno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je upala odgodila nastup menstruacije.

Lionelxxx

Hvala vam na odgovoru. Danas sam dobila mjesečnicu. Nadam se da je sve ok, da nije neka vrsta "lažne mjesečnice" jer nije mi nikada tako kasnila.
Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Bobododo

Postovanje.
Poslednji put sam imala odnos sa deckom 17.02.dok sam uzimala jeanine pilule. 04.03. sam uzela poslednju pilulu i od tada sam prestala da koristim misleci da napravim pauzu od mesec dana. Trebalo je da dobijem 04.04 i jos nisam. Prvenatveno me zanima da li je moguca trudnoca? I da li kad dobijem mogu odmah da nastavim sa pilula jer sam ih kupila?

Bobododo

Zaboravila sam da napomenem da sam posle poslednje pilule 04.03, dobila redovodno i kad je trebalo sa uzmem novu kuptiju tad sam prestala i nisam dobila 04.04.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite test. Ako je negativan pričekajte menstruaciju i krenite s uzimanjem pilula s prvim danom menstruacije.

miniss

Poštovani!

Imam 22 godine, neredovite mjesečnice od 11. godine i pcos zbog kojih sam od 2010. godine na Yazu od kojeg su krvarenja uvijek bila točna i redovita.
Imam i kronični hashimoto.

Prestala sam piti pilule 9.5. (17. dan ciklusa; nisam popila kutiju do kraja)
12.5. (20. dan ciklusa) kreće obilno krvarenje u trajanju od 8 dana.
Od početka tog krvarenja (vjerujem izazvanog naglim prestankom uzimanja pilula) prošla su 33 dana.
Zadnji odnos 20.4. (mislim da je trudnoća u potpunosti isključena)

Pretpostavljam da se radi o izostanku zbog dugogodisnjeg uzimanja pilula ali voljela bih svakako pročitati Vaše mišljenje s obzirom na pcos i hashimoto te savjet kako i što dalje!

Unaprijed zahvaljujem,

Srdačan pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je da se radi o post pill amenoreji, moguće da su jajnici i dalje policistični, pa je izostala ovulacija, pa zato ne dolazi, te trudnoća je svakako moguća jer ciklus je neredovit. Svakako ako su vam hormoni štitnjače uredni nastavite s oralnim kontraceptivima dalje.

Energija

Poštovani,

Kontracepciju Yaz sam pila od septembra mj. 2012. god. zbog kontracepcije, uredovnjavanja ciklusa i sl.
Prije nego što sam počela piti kontracepciju, tri menstruacije koje sam imala, bile su na datum 19.7., 20.8., 19.9.; zatim sam po uputstvu ginekologa počela piti kontracepciju. Tokom terapije nisam imala nikakvih problema, radila sam kompletne analize krvi i redovne ginekološke preglede na svakih godinu dana (nekad i na 6 mj., jer sam se znala opteretiti mislima), sve je bilo u redu.
Zadnjih par mj. imam nekakvu stresnu situaciju privatno, a unazad par mjeseci počela sam osjećati pshičko opterećenje povezano sa obaveznom uzimanja kontracepcije. Prestala sam je koristiti ove godine u maju mj. nakon nešto više od 3.5 god.
Prvu menstruaciju nakon prestanka uzimanja kontracepcije, trebala sam dobiti po 13.6. (to bi bilo na 28. dan), no ja sam je dobila 26.6.: imala sam 11. i 12.6. nezaštićen odnos (imam stalnog partnera već 4 god., ejakulacija se desila van vagine), menstruacija nije bila bolna niti obilna, osim sikiracije i psihičkog opterećenja tih par dana koliko mi je kasnila, nisam imala drugih problema. Nakon toga, vodeći se time da sam navedenu menstruaciju, o kojoj vam upravo napisah, dobila nakon 41 dan, očekivala sam mensturaciju u nedelju (7.8.), no nisam je dobila još uvijek.
Imali smo odnose u prethodnih mjesec dana, znali smo koji put početi bez kondoma, ali nikad odnos nismo završili bez kondoma tj. nikad se ejakulacija nije desila u vagini.
Osjećam promjene raspoloženja, imam povremeno gubitak apetita, dobila sam 2-3 kilograma u prethodna 2 mj. i zadnjih nekoliko dana osjećam bol kao pred menstruaciju i imam iscjedak, posebno u zadnja 2 dana: proziran/bjeličast, rijedak, normalnog mirisa.
Da li mislite da je moguće da je u pitanju trudnoća i šta mislite da može biti u pitanju ukoliko nije trudnoća?

Unaprijed se zahvaljujem, lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom mislim da se ne radi o trudnoći. Moglo bi se raditi o anovulaciji i pcosu, pa stoga sugeriram UZV pregled.

Energija

Poštovani,

Hvala Vam na odgovoru, vrlo ste ljubazni.
Nadam se da će se kroz neki period sve vratiti u normalu, pretpostavljam da bi trebalo i da nema razloga da bude drugačije? Mislim, ciklusi će opet biti ovulatorni, šansa za začeće ukoliko sam zdrava (a nalazi su do sad govorili da jesam) normalna?

Unaprijed se zahvaljujem i na ovom odgovoru!
Lp

Energija

Poštovani,

najljepše Vam hvala na odgovoru.
Nisam naglasila: kontracepciju sam prestala uzimati polovinom maja mj. tako što sam popila čitav blister i dobila menstruaciju na placebo tabletama, kao i inače što sam dobijala dok sam je koristila. Nakon te menstruacije, trebala sam iduću dobiti 13.6., no kako sam rekla dobila sam je 26.6., menstruacija koju sam trebala dobiti još uvijek nije stigla.
Htjela sam Vas pitati još samo jedno, ako biste mi bili ljubazni odgovoriti: pretpostavljam da će se nakon određenog vremena ciklus vratiti u normalu, tj. biće ovulatoran i imaću šansu za začeće?

Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno će se vratiti u normalu. Ako neće sugeriram obradu i spolne hormone, UZV itd.

Energija

Poštovani doktore,

najljepše Vam hvala na odgovorima.
Svakako ću posjetiti ginekologa radi redovno godišnje kontrole, UZV itd. Ne planiram trudnoću još, samo sam bila zabrinuta. Sačekaću još koji dan, možda menstruacija stigne.
Još jednom, najljepše Vam se zahvaljujem.

Pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Darmar82

Postovanje! Zadnju menstr.sam dobila 09.08.tada sam uzela i prvu pilulu iz pakovanja(pijem Logest) nedjutim lijecnik mi je prepirucio da prekinem Logest jer mi je propisao dosta jake antibiotike. Sad me zanima kada da ocekujem sljedecu menstruaciju s obzirom da sam popipla svega nekoliko tableta Logesta i prekinula? Hvala puno na odgovoru

Darmar82

Imam još samo jedno pitanje.Još uvijek lagano krvarim iako mi menstruacija traje uglavnom 4-5 dana.Da li je moguće zbog kontr.tableta još krvarenje prisutno jer ovo mi je tek druga kutija Logesta?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za koji dan ćete dobiti menstruaciju koja može i potrajati duže vremena.

Darmar82

Hvala vam na odgovoru. Juce ujutro me ponovo poceo boliti stomak i krvarenje kao prvi dan menstruacije. Je li moguce da je vec to ta prva menstruacija nakon Logesta? Rekli ste da bi mogla potrajati duze vrijeme,koji je to period otprilike da ne panicarim bezveze? Hvala