Kontracepcija

prestanak uzimanja pilula i izostanak menstruacije

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je i moguće je da će potrajati duže.

beeeee

Poštovani,

Pila sam lyndinette 20 pet godina, i sada nakon prestanka ciklus mi je 42 dana, menstruacija mi još nije došla. Prije desetak dana sam bila na pregledu i ginekologica mi je rekla da je ovulacija bila, da je endometrij tanak i da čekam menstruaciju. Iako sam koristila zaštitu za vrijeme odnosa, napravila sam test koji je negativan. Da li mi menstruacija kasni radi prestanka tableta? Hvala puno!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je to post pill amenoreja. Dakle zbog prestanka je uzimanja pilula.

Lea93

Dobar dan,
6 mjeseci sam pila Belara i 21.7.sam uzela zadnju.
21.7.sam zadnji puta imala seksualni odnos di je svrsio u mene. 24.7.mi je dosla menstruacija uredno. E sad, (nikada prije mi nije bila redovita) vec 49 dana nemam menstruaciju. Test za trudnocu sam napravila 27.8.i bio je negativan. Vise ne znam sto da radim, zivci mi rade ko ludi. Molim Vas recite dali da radim jos jedan test ili mi je to radi prestanka uzimanja pilula.
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako nakon toga niste imali odnosa onda se zasigurno ne radi o trudnoći.
Vjerovatno je posljedica prestanka uzimanja pilula.

Lea93

Postovani,
Od 7.9. - 12.9.sam imala nezasticeni odnos (prekinuti snosaj). 18.9.(pocetak menstruacije koja je bila jako oskudna i trajala 3 dana) sam pocela uzimati Belara kontracepciju nakon 2 mjeseca pauze. 8.10.sam dobila smedi gusti iscjedak (nekada ima malo krvi) i jos mi traje (11.10.)...dali je moguce da sam trudna ili se samo moram malo strpiti do menstruacije?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne radi se o trudnoći.

Vonči27

Poštovani,

imam 27 godina i kontracepcijske pilule koristim već 4 godine (zadnje sam uzimala Yasmine). U 7. mjesecu sam popila 2 kutije pilula Yasmine za redom kako bi odgodila mjesečnicu i nakon toga sam prestala uzimati pilule. Mjesečnicu sam dobila 4.8.-10.8. te sam ponovno dobila 14.8.-19.8. i nakon toga nisam više dobila menstruaciju. Od 13.9.-17.09. imala sam smeđi iscjedak koji se nakon toga počeo pojavljivati svaki dan u malim količinama i to se primjećuje najviše na wc papiru tijekom brisanja. Tamno smeđi iscjedak sa ponekad kojom kapi krvi pojavljuje se već mjesec dana i još nije prestao pa me zanima znate li o čemu je riječ? Inače imam neredovite menstruacije.

Unaprijed zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koji je bio razlog uzimanja pilula?
ako ste spolno aktivna napravite test na trudnoću.
Ostali uroci su pcos, cista, anovulacijsko disfunkcijsko krvarenje i sl.

Vonči27

Razlog uzimanja pilula u početku su bile neredovite menstruacije koje su se znale pojavljivati dva puta na mjesec ili 2 mjeseca uopce ne doci pa onda 2 mjeseca normalno i sl., a zatim kao sredstvo kontracepcije.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se stvar vratila na staro. Možda se radi o pcos-u.

ivana199015

Poštovani,

Pila sam Naelia kontracepcijske pilule, 3 kutije popila. Kroz cijelo vrijeme imala spotting, nekad slabiji nekad jači. Savjetovanjem ginekologa sam prekinula korištenje na mjesec dana, radi spottinga i ranice na grliću maternice. Posljednju menstruaciju sam imala 04.11. A kod odnosa je korištena druga zaštita. U zadnjih 10ak dana sam imala simptome da će uslijediti mensturacija. Međutim nije, barem mislim da nije. 06.12. sam na papiru vidjela slabiji tamniji iscjedak, i pomislila da će menstruacija uslijediti istil ili drugi dan. No evo nije još, danas je 08.12. Sva tri dana nekoliko puta samo tako na papiru vidim taj slab svijetlo rozi iscjedak i to je to. Dali se to ipak smatra menstruacijom, i dali sam zakasnila s ponovnim početkom pijenja Naelie?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bez UZVa ne mogu znati da li je to bila menstruacija.

ivana__zg

Poštovani doktore,

pune 3 godine pila sam Lindynette 30 i prestala u 7.mj. ove godine.
Napravila nalaz krvi, sve uredno. Seksualno sam aktivna, ali svaki put koristim prezervative.

1. menstruaciju nakon prestanka uzimanja tableta dobila sam za 54 dana, zatim 2. za 50 dana i sada ocekujem 3. (već je prošlo 58 dana i još ne dolazi).
Prošli mjesec nakon seksualnog odnosa pojavilo mi se jako malo krvi te to zasigurno nije bila menstruacija.

Zanima me da li je normalno da ciklus bude tako dug u ovakvim situacijama i kada mogu očekivati da se ciklus vrati u normalnu (prije uzimanja tableta ciklus je trajao 30-ak dana)?

Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trebali su se već vratiti. Sugeriram uzv možda se radi o pcos-u.

ivana__zg

hvala na brzom odgovoru, svakako cu otici na pregled.
no je li moguce da je stres krivac za takve nepravilnosti?

naime, prije početka uzimanja, za vrijeme i nakon prestanka kilaža mi je ostala ista, lice uvijek bez akni, velicina grudi ista..stalno bez ikakvih promjena.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Stres sigurno nije.

biancaneve

Poštovani, pila sam Yaz preko 3 godine. Prije 20ak danas sam prestala. Nisam imala mjesečnice protekla 3 mjeseca, a prije toga vrlo oskudne. Nakon prestanka uzimanja pilula također nisam imala mjesečnicu. Inače, imam policistične jajnike i usporen ciklus. Imam dijete staro 5 godina. Postoji li mogućnost trudnoće i hoće li biti problem opet zatrudniti?

marijaa988

Postovani doktore, pijem yasmin pilule vec 6 godina kontinuirano, u pedhodnom novembarskom blisteru na dan 15.pilule me uhvatila neka crevna viroza sa prolivom i povracanjem (pre popijene pilule). Nakon popijene pilule sam imala jos jednu prolivastu stolicu nakon nekoliko sati (vise od 2 sata otprilike). Nisam popila dodatnu pilulu vec sam nastavila redovno sa ostalim pilulama do kraja blistra (jos 6 pilula) nakon cega je usledila pauza od 7 dana. Prvog dana pauze sam imala odnos sa prekinutim snosajem, to je bilo 7.dana uvece od epizode proliva. Nakon toga sam dobila menstruaciju gde je prvog dana postojao samo smedji iscedak i nakon toga 2-3 dana krvarenja srednje jacine (na toalet papiru je uvek bilo dovoljno krvi a na ulosku manja kolicina). Nakon pauze sam nastavila sa narednim pakovanjem pilula koje sutra zavrsavam. Zanima ma da li postoji mogucnost da je ikako doslo do trudnoce posto zadnjih 5 dana povremeno osecam tup pritisak u donjem delu trbuha i oko pupka? Uradila sam test iz urina 22 dana nakon odnosa, kad su pocele tegobe u trbuhu i bio je negativan

marijaa988

Izvinjavam se sto sam greskom pisala u pogresnoj temi, trebalo je da bude u temi vezanoj za proliv i pilule, pogresno sam kliknula jer su bile jedna ispod druge