Kontracepcija

promjena pilule

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Bony tina, sve tablete koje se koriste kao kontraceptivi imaju i moguće nuspojave. Dijele se na česte, manje česte i rijetke. Koja će se od tih nuspojava i da li će se uopće javiti ne možemo znati unaprijed. Sve moguće nuspojave nabrojane su na uputama za svaki lijek. Kod mini pilula rizik od tromboze je manji nego kod kombiniranih kontraceptiva, a što se raka dojke tiče rizik je isti kod mini pilule kao i kod kombinirane terapije, iako nema dokaza da bi pilule uzrokovale rak dojke.

Lubenicaimango

Da li se koriscenjem irigatora moze navuci neka infekcija?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne može, ako se pravilno koristi.

Lubenicaimango

oko 21 h popila sam 8.pilulu iz pakiranja. A posle 3.5, 4 h od pilule sam malo povratila, jer sam pila vino. da li se pilula apsorbovala?

Noranora

Poštovani,
Imam 20 g i 6 mj sam korisnica pilula koje sadrže 0,03 mg etinilestradiola i 0,15 mg levonorgestrela. Uzimam ih zbog jako izraženog PMS-a, jer sam imala policistične jajnike i zbog kontracepcije. Nedavno sam bila na pregledu ali sam zaboravila pitati budući da se stanje s cistama popravilo, je li bolje da sad pređem na neke pilule koje sadrže nižu dozu hormona? Ove mi super odgovaraju ali me zanima spadaju li u "jače" odnosno opasnije.. Hvala puno na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Lubenicamango, pilula se apsorbirala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Noranora, koncentracija 0,03 mg etinilestradiola spada u niskodozažne kontraceptive (iako ih ima i s nižim dozama), pa ukoliko Vam odgovaraju nema potrebe za promjenom.

barbara200

Poštovani u vrijeme ovulacije mi se pojavio vodenast iscjedak a inace je rastezljiv koji uzrok bi mogao biti?
Dr mi je preporucio uzimanje folacin 5mg jer radim na trudnoci, 1 tbl dnevno je li to puno?
Hvala Vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je uobičajena terapijska doza lijeka. Količina i viskoznost iscjetka ovise o hormonima.

Lubenicaimango

Da li cu dobiti menstruaciju?
Imala sam odnos sa prekinutim snosajem pocetkom prve nedelje uzimanja pilula, a na 8.piluli posle 3, 3.5 sata sam povratila malo jer sam pila alkohol, nisam uzimala novu pilulu, a na 14.piluli sam je popila posle 13 h od uobicajenog uzimanja i kasnije pila redovno. Imala sam samo taj jedan odnos na pocetku meseca. Sada nedelju dana pred menstruaciju me bole jajnici, i grudi.

Ivo Balenović, dr. med.

Dobit ćete menstruaciju tijekom pauze (ili placebo tableta).

Lubenicaimango

A ako sam imala odnos par dana posle te zakasnele pilule? Prekinut snosaj

Lubenicaimango

Par dana posle zakasnele pilule*. Danas mi je 21.pilula, juce je bio odnos i 20.pilula, a zakasnela pre 5 dana

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita se nije umanjila.

vi123

Poštovani, trebam savjet.
Od 8 mjeseca prošle godine koristim adrienne kontracepcijske pilule, na početku je sve bilo uredu, ali su mi menstruacije svakim ciklusom sve oskudnije, u 12 mjesecu, dakle tri mjeseca nakon početka korištenja, sredinom ciklusa sam imala smeđi iscjedak koji je trajao dva dana i nije bio obilan, nakon toga je nastupila menstruacija nakon popijenih svih aktivnih tableta ali je bila oskudna i više smeđa. Zvala sam svoju ginekologicu koja tu ne vidi ništa sporno i po njenom je sve oke. Sad sam na 21.danu ciklusa i ima drugi dan oskudan roskasti iscjedak. Bi li mi možda trebala promjena tableta?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, oskudno krvarenje je uobičajena nuspojava tableta. To je zbog djelovanja tableta na sluznicu maternice. Nema potrebe za promjenom tableta.

Lubenicaimango

Pijem pilule oko god dana, pretposlednje uzimanje sam popila oko pola kutije malo jace, sa par preskakanja pilula, pa sam prekinula uzimanje, posle 4 dana nastupilo je krvarenje koje je trajalo samo dva dana i tad sam pocela sa novim pakovanjem.
Da li deluje zastita sada?

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita djeluje.

Lubenicaimango

Posle neredovnog uzimanja pilula, prestala sam na pola kutije i posle 3, 4 dana je krenulo krvarenje, krvarilo je 2 dana i taj prvi dan krvarenja sam krenula sa novim pakovanjem. Znaci sve je ok?

Lubenicaimango

Imam jos 5 pilula do kraja blistera, a imala sam odnose pre 5 dana, vise ne bih pila pilule, da li da popijem do kraja ili? Poceli su me jajnici boleti ko pred menstruaciju