Kontracepcija

promjena pilule

Lubenicaimango

I posle uzimanja 1 pilule u I nedelji imala sam stolicu nakon sat vremena nije bio proliv

Ivo Balenović, dr. med.

Ništa od toga ne umanjuje zaštitu.

Lubenicaimango

Pijem redovno pilule i imam prekinut snosaj.
Interesuje me ako popijem pilulu, a minut dva posle popijem gazirano. Da li to utice na dejstvo pilule?

Ivo Balenović, dr. med.

To nema nikakvog utjecaja na učinkovitost pilula.

Ela2020

Poštovani, dugo sam pila kontr. pilule mikrogynon i odgovarale su mi, ali eto dr mi je savjetovala zbog godina (38) da pređem na yaz. Popila sam prvu kutiju i nikako mi ne pašu, ja bih da se vratim na microgynon. Imam još danas neaktivnu pilulu, ako sutra umjesto novog pakiranja yaz pođem piti microgynon da li trebam koristiti dodatnu zaštitu? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za dodatnom zaštitom.

Lubenicaimango

Pijem pilule oko pola godine.
Zavrsavam sa 21.pilulom nedeljom, a menstruaciju dobijam cetvrtkom. Medjutim sinoc (utorak) imala sam spoting tek sto je obojio ves i bolove kao menstruacijske, pa me interesuje da li cu dobiti u cetvrtak?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema razloga da ne dobijete.

Lubenicaimango

Da nego pitam zbog tog spotinga i bolova u utorak sve to je trajalo oko 2 - 3 sata, i onda je sve stalo, a treba danas da dobijem.

Ivo Balenović, dr. med.

Pričekajte. Dobiti ćete.

Lubenicaimango

Pijem kontr. pilule na vreme, nekad zakasnim najvise 2 h, odnosi sa prekinutim snosajem. Interesuje me zbog cega mi se javlja spoting kad popijem 21 pilulu (kao secret pomesan sa svetlijom krvi), I onda npr dobijem za 4 dana normalno menstruaciju. Tako mi se javilo proslog ciklusa, sad opet. Da li cu sada dobiti regularno?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spotting se javlja zbog relativnog manjka hormona, što znači da je koncentracija hormona preniska da bi održala sluznicu maternice intaktnom, pa dolazi do oskudnog krvarenja. To ne umanjuje učinkovitost zaštite. Ukoliko bi se to ponavljalo treba razmisliti o promjeni tableta.

Lubenicaimango

Posle 3 h od uzimanja 2. pilule iz novog pakiranja dobila sam mucninu i bolove u stomaku i imala sam proliv. Nakon 5-10 min od toga popila sam jos jednu pilulu. Da li sam dobro postupila? Imala sam odnose tokom pauze od 7 dana ali bez ejakulacije. Da li sam zasticena i dalje? Pijem pilule normalno do kraja i kad dodje pauza ne pijem 7 dana i 8.dan pocinjem?

Ivo Balenović, dr. med.

Dobro ste napravili. Zaštita nije smanjena. Nastavite s uzimanjem tableta do kraja i uobičajenom pauzom nakon zadnje tablete iz kutije.

Lubenicaimango

Da li ima onda potrebe da kupim rezervnu kutiju da bih nadoknadila tu jednu, tj 21. Ili da ovaj mesec pijem 20 dana posto sam u jednom danu popila 2.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe za dodatnom tabletom. Zaštita se neće umanjiti.

Lubenicaimango

Znaci pijem 20 dana i 7 dana pauza i 8. dan krecem?

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je.

Lubenicaimango

Znaci ne moze se nista desiti ako sam odmah posle dijareje popila dodatnu pilulu? A i imala sam odnose sa prekinutim snosajem za vreme pauze od 7 dana a i par dana posle te dodatne pilule.

Ivo Balenović, dr. med.

Ne može se ništa desiti. Zaštita se nije umanjila.