Kontracepcija

promjena pilule

Ivo Balenović, dr. med.

Naravno da smijete

Lubenicaimango

Doktore zapocela sam 7. pakiranje pilula prekjucer, pa me interesira sl. Za vreme pauze tj tokom menstruacije imala sam odnos, i prvu pilulu sam popila u snu, 99% mislim da sam je uzela. Sto bi se desilo ako ju nisam popila, a nastavila sve ostale pilule da pijem uredno. I to sto sam imala ciklus za vreme menstruacije. Znam da sam otvorila pakiranje u snu i uzela pilulu al se ne sjecam dal sam je progutala mislim da jesam jer da nisam uspanicila bih se.

Ivo Balenović, dr. med.

Ništa se ne bi desilo i da ste je preskočili.

Lubenicaimango

Doktore ocito nisam zaboravila pilulu jer mi se javlja vec 4.dan od uzimanja pilula ujutru kad ustanem kao knedla u grlu a kad je progutam i sve dok ne legnem nemam nikakve simptome. Da probam da pijem sa vodom? Ili je to sto ste rekli do prehlade. Pijem 7 kutiju vec i nije mi se to javljalo. Ali sam sada prehladjena

Ivo Balenović, dr. med.

Uzimajte tabletu s puno vode.

Lubenicaimango

Znaci ne moze se nista desiti ako sam kojim slucajem zapocela pakiranje 9. dan umesto 8 iako sam imala odnose za vreme pauze, bez ejakulacije u rodnicu, imala sam 2 odnosa ali je partner urinirao i proslo je nekoliko sati od tada?

Lubenicaimango

Tj odnos je bio za vrijeme pauze tokom mjesecnice

Lubenicaimango

Ali recimo posle uzimanja pilule nemam nikakve smetnje, a ujutru i u toku dana osetim pritisak neki. Da li se pilula apsorbirala ili je to mozda do stitne zlezde

Ivo Balenović, dr. med.

Ne može se ništa desiti, a pilula se sigurno apsorbirala. Ona ne može ostati nigdje u probavnom sustavu jer se otapa.

Lubenicaimango

Da li lekovi protiv alergije - tablete, sprejevi i prah koji se stavlja u nos utjecu na pilule za kont? Imam alergiju na ambroziju i treba da pijem Aerius

Ivo Balenović, dr. med.

Ne utječu na učinkovitost kontracepcije.

Tina_mech

Poštovani,
već 4. mjeseca uzimam Belare kontracepcijske pilule, te oko 14. ili 15. dana ciklusa (ciklus traje 29 dana) imam probojno krvarenje koje traje minimalno 4-5 dana, te nakon toga normalno dobijem krvarenje u pauzi od 7 dana. Ginekolog mi ne želi promjeniti kontracepcijske pilule, jer kaže da je to krvarenje koje nastaje oko ovulacije te da će ga biti teško spriječiti (no kako je moguće da imam ovulaciju ako sam na kontracepciji?). Zanima me što učiniti da se spriječi to krvarenje. Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da uzimate kontracepcijske tablete Vi nemate ovulacije! Pokušajte s promjenom tableta kako bi prestalo probojno krvarenje.

tina.1607

Pozdrav!

Iduci tjedan se narucujem kod ginekologice, no prije toga imam par pitanja. Naime, na pilulama sam vec 7 godina bez pauze i to pijem Logest koje mi je preporucila ginekologica. U startu su mi zaista bile odlicne, rjesile problem sa aknama, mjesecnicu svele na svega 3 dana bez bolova i pmsa i po pitanju libida i raspolozenja bile super. Unazad godinu i pol primjecujem kako mi se libido drasticno smanjio (gotovo na nulu), a promjene raspolozenja su sve cesce (kao da imam svaki dan pms i promjene raspolozenja), pojavili su mi miteseri i sitni pristici na podrucju brade i na prijelazu sa lica na vrat unazad 6 mjeseci, te takoder imam bijeli iscjedak svaki dan u mjesecu vec duze vrijeme (ginekolog na zamijeni mi je rekao kako je to pretjerano pranje tog podrucja uzrokovalo sto mi je cudno jer se tusiram jednom do dvaput dnevno) koji je ponekad gusci, ponekad rijedi, no nikad ne prestaje i ne odlazi. Uz navedeno imam dijabetes koji savrseno reguliram i pazim, dijabetologica i ginekologica su mi rekle kako mogu nastaviti piti pilule posto mi ne utjecu na regulaciju secera u krvi. No, kako sam vec navela, libido, raspolozenje, akne i iscjedak me nekako u zadnje vrijeme pritiscu da promjenim pilule posto nikako ne zelim prestati piti zbog povijesti bolesti u obitelji i zastite takoder. Stoga je moje pitanje sto Vi mislite o promjeni pilula sa Logest na neke druge i oce li to promijeniti moju situaciju sa libidom, aknama, raspolozenjem i iscjetkom.

Hvala unaprijed na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve smetnje koje ste naveli moguće su povezane s kontracepcijskim tabletama. Možete pokušati s drugim tabletama, te prema reakciji organizma vidjeti da li Vam odgovaraju. Možete pokušati napraviti pauzu od nekoliko mjeseci, te tada ponovno početi s pilulama. Unaprijed se ne može znati kakva će biti reakcija, ali treba pokušati.

Lubenicaimango

Da li lijek Xyzal koji se koristi protiv alergije utjece na pilule za kontracepciju Legravan?

Ivo Balenović, dr. med.

Xyzal na utječe na kontracepcijsku učinkovitost.

Lubenicaimango

Mislite ne utjece? Vjerojatno greska u pisanju.

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je, pogreška kod pisanja. Ne utječe.

Lubenicaimango

Ukocio mi se vrat pa sam dobila injekciju bensedina i diklofenata pa me interesuje da li oni utjecu na pilule za kont?