Kontracepcija

yasmin

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Taj recept koji ste dobili vrijedi vam godinu dana, do novog pregleda.

Dulcinea

Dobar dan,
htjela bih vas pitati nešto jer sam čitala da nije preporučljivo koristiti vitamin c i kontraceptivne tablete!
http://www.tegobe.com/samolijecenje/informacije/vitamini_minerali/C.htm

možete li mi reći je li to istina i zašto nije preporučljivo?
hvala unapriejd na odgovoru

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Meni takvo nešto nije poznato. Upotreba oralne kontracepcije može dovesti do smanjenja razine vitamina C u organizmu, ali toliko blagog da se svejedno ne preporučuje da žene koje uzimaju kontraceptive uzimaju i vitamin C. Mislim da treba biti vrlo oprezan sa medicinskim tekstovima na internetu, osobito onima koji neki liječnik nije potpisao.

Dulcinea

Hvala puno na odgovoru,
ja pijem vitamin c zbog čestog pucanja kapilara i lošeg imuniteta, pa sam zbog toga pitala. u svakom slučaju, kod lijeka (npr. plivit c) se govori da treba pitati liječnika ako se koristi s oralnim kontraceptivima.
znači, nije bitno (tj ne smeta) ako pijem vitamin c?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Dapače, može vam samo koristiti ako su vam rezerve smanjene. Slobodno pijte.

arianamh

Pozdrav,
imam 34 god. U 11 mjesecu 2007. god. prvi puta sam ostala u drugom stanju, no nažalost u 6 tjednu trudnoće (14.12.2007.g.) dogodio se spontani pobačaj, potom slijedi kiretaža (petrova bolnica). Nakon toga slijedi papa, brisevi, muž spermiogram sve b.o., no na UZV-u vidi se više mioma i septum, no ne može se sa sigurnošću potvrditi pa doktor predlaže učiniti histeroskopiju. Inaće mi je ciklus svakih 25-28 dana, no nakon kiretaže bio je 13.01.08, pa 05.02.08. Na današnjem pregledu od doktora dobivam daljnje upute: prvi dan ciklusa početi piti yasmin tablete, 10 dan ciklusa ga nazvati pa će mi reći što slijedi dalje, i učiniti preoperativnu obradu. Nažalost zaista mi nije jasno zašto yasmin tablete u svemu tome, a izričito sam napomenula da nisam nikada pila kontracepcijska sredstva i da ih niti ne želim piti., pa me zanima zar je to zaista potrebno sada piti i da li bi možda znali zašto bi mogle biti potrebne yasmin tablete tj. što mogu očekivati od tih tableta.

Unaprijed hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Potrebno ih je piti da se sluznica maternice stanji da bi bilo moguće napraviti histeroskopiju. Odnosno, ako ih ne budete pili, može se desiti da se na operaciji ništa neće vidjeti.
Postoje i drugi lijekovi koji bi se mogli koristiti, ali oni su redom puno ozbiljniji i opasniji od kontraceptiva. Zato je Yasmin za vas dobar izbor i pijte ga. Ne znam razloge vašem strahu, očito su iracionalni - pogledajte samo koliko žena ovdje piše jer uzima kontracepciju i ništa loše im se ne dešava.

arianamh

Zahvaljujem na odgovoru.

Kako sam nekada bila vaša pacijentica molila bih vas ako je moguće da mi napišete gdje vas se sada može naći tj. kako je moguče doći do vas.

Unprijed hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Drago mi je happy.
Radim privatno, evo vam link gdje http://www.forum.hr/showthread.ph...mp;highlight=dmitrovi%E6#post6511704. Lijepi pozdrav

anajid

vidim da je vec puno pitanja postavljeno u vezi kontracepcijskih pilula yasmine ali nisam pronasla odgovor na svoje pitanje pa cu Vam se obratiti i zamoliti za savjet. Vec 5 god pijem pilule. Počela sam sa Diane koje sam pila oko 2 god prvenstveno radi terapije akni a nakon njih mi je ginekolog savjetovao yasmine radi učestalog smedjeg iscjetka koji mi se pojavljivao i 10 dana prije mjesečnice. No ni sa yasmine se stanje nije popravilo tako da ja stalno muku mučim s tzv. probojnim krvarenjima. Ginekolog je rekao da se ne zabrinjavam svi nalazi su ok. Nije mi savjetovao druge pilule. Htjela bih početi s nekim drugima, kojim? I da ne zaboravim, uz jasmine mi se povećala suhoća rodnice i smanjila zelja za sexom.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ako su vam akne sad relativno pod kontrolom, probajte Cilest. Nema tu previše pameti, najbolje pilule za vas su one koje vam najbolje odgovaraju, a to treba naći.

toni

poštovana,
do jutros mi nije palo na pamet da suhoću rodnice i smanjen libido možda i ja imam kao posljedicu uzimanja yasmina (uzimam ga od 10mj. 2007.). Naime, ja sam kontracepciju počela uzimat isključivo kao zaštitu od neželjene trudnoće. Da li su te nuspojave opravdane ili su to samo nastale kontraindikacije svega po malo; stresa, hrane, okoline u kojoj živimo...

Hvala

Lp

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Mislim da ne. To su baš nuspojave, suhoća rodnice i smanjen libido. Kad prestanete uzimati odmah će vam se vratiti na normalu.

anajid

osim cilesta s kojim pilulama da pokusam buduci da jos imam problema s aknama. da li je jedini uvijet za povecanje libida i smanjenje suhoce rodnice prestanak uzimanja pilula ili postoje neke kojima se te tegobe mogu umanjiti?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne postoje savršene, savršene su one koje vam najbolje odgovaraju. Preporučila sam vam Cilest jer on ima trunčicu više hormona od Yasmina pa bi možda riješio probojna krvarenja, a također nekada pomaže i kod akni. Ali ako vam ni to ne pomogne, možete dalje isprobavati redom, jer još imate samo 3 vrste u Hr za probati: Trinovum, Triquilar, i Logest.

anajid

zahvaljujem! jel mogu nakon uobicajene sedmodnevne pauze početi odmah piti cileste?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Možete.

tia79

idem na medicinski potpomognutu oplodnju - IVF metodu. Mogu li mjesec prije postupka uzimati yasmin tablete, kako bi skratila ciklus (inače mi traje 35 dana) i kako se uzimaju?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Naravno da možete, ali je potrebno malo računanja. Krvarenje ćete dobiti 3-4 dana nakon zadnje tablete Yasmina. Počnite piti kad vam bude odgovaralo da 23-25 dana kasnije dobijete krvarenje.
Inače se to lakše radi sa dvije kutije zaredom - počnete prvog dana menstruacije i pijete zaredom, sve dok vam ne odgovara da prokrvarite.
Ukoliko vam je nejasno dajte mi konkretne datume pa ću vam ja izračunati.

tia79

hvala puno na odgovoru - dakle ja bi pila samo ovaj ciklus koji počinje 02.03. tako da mi slijedeći dođe ranije - naručena sam u MPO doktora 21 dan ciklusa u 4. mjesecu (taj ciklus ne bi uzimala yasmin), pa bi mi značilo ako bi taj ciklus mogao početi ranije barem sedam dana. Na osnovu ovoga kada bi trebala početi piti i kada završiti? mogu li se yasmin tablete dobiti bez recepta? može li biti ikakve štete - npr. za endometrij ili nešto drugo?