Kontracepcija

Yaz i PAUZA

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana izgubljena_2, nakon prestanka s oralnom kontracepcijom ciklusi bi se trebali normalizirati unutar dva do tri mjeseca. Oskudno krvarenje koje ste naveli moguća je posljedica ovulacije (ovulatorno krvarenje). Ukoliko se ciklus ne regulira ni nakon tri mjeseca javite se liječniku. Budući da radite na trudnoći savjetujem i test na trudnoću.

Ichbin

Postovani, nakon jednomjesecne pauze opet sam pocela piti adexu. Ovaj mjesec nisam namjeravala praviti pauzu, ali imam jos jednu tabletu u ovom blisteru, a nove mogu dobiti tek u utorak (narucuju se). Tada bi bio treci dan pauze, menstruaciju inace dobijem cetvrti dan. Mogu li izbjeci menstruaciju ili makar skratiti trajanje? Inace traje 6 dana. Sta je najbolje uciniti u ovom slucaju? I da li vaginalete s vrkutom smanjuju ucinak tableta? Unaprijed Vam hvala.

Ichbin

Samo da napomenem da poslije te pauze tablete nisam pocela piti prvi dan menstruacije, vec peti. Odnosi su bili bez zastite i sa prekinutim snosajem. Osim zadnjeg odnosa od prije 3 dana. Postoji li mogucnost trudnoce?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana kikky, zaštita nije smanjena!!!

izgubljena_2

Hvala Vam na brzom odgovoru,

radila sam prije par dana test bio je negativan. Ponovit cu ga opet za svaki slucaj. Hvala Vam jos jednom, sada sam mirnija.

Lijep pozdrav i ugodan vikend.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Također.

kikky9

Pozdrav. Opet ja. U medjuvremenu sam zbog upale dobila Klimicin antibiotik koji pijem 3x dnevno, imala sam odnos koji nisam dodatno zaštitila.
Jesam li trebala ?

Ivo Balenović, dr. med.

Dodatna zaštita nije bila potrebna.

kikky9

Znaci ne treba koristiti dodatnu zaštitu uopće dok pijem Klimicin?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne treba.

kikky9

Poštovani dr. Balenovicu!

Imam pitanje (ali obećajem da je ono posljednje za barem ovu 2019. godinu).

Pisala sam kako sam proteklih nekoliko ciklusa kratila pauzu (bijele placebo tablete; držala sam pauzu 3 dana pa onda krenula s novim blisterom, umjesto 4). Još jednom imam isti upit, budući da dolazim bas do tih dana pauze: s obzirom na to da se želim vratiti na normalnih propisanih 4 dana pauze- je li zaštita potpuna i u tih 4 dana pauze (čak i na taj 4.-i dan pauze) i kroz cijeli idući ciklus? Bez obzira na to sto sam proteklih nekoliko ciklusa držala pauzu kraće (3 dana).
I za kraj- jedna velika velika hvala sto nam svima strpljivo i azurno odgovarate na sva pitanja (od kojih su neka manje, a neka vise logična).
Doista, evo u svoje ime imam potrebu zahvaliti vam se sto ste tu, sto odgovarate, sto smirujete i sto ste stručni.

Hvala vam još jednom od srca i svako dobro u nadolazećim blagdanima happy
Lp

kikky9

Jednako tako- ako bih još jednom kratila pauzu jedan dan je li to problem (da još ovaj ciklus budem 3 dana na pauzi opet)? Ma kako sam si izračunala zbog Nove godine, bilo bi mi bolje da pomaknem opet jedan dan.
Jel si štetim time?
I jel mogu od idućeg ciklusa bez dodatne zaštite nastaviti dalje?

kikky9

Ili mi je bolje ići ne ići uopće na pauzu, preskočiti ju skroz?

kikky9

Odlučila sam preskočiti bijele tablete, kako bih izbjegla menstruaciju za blagdane. Mogu li onda nakon nove kutije biti na 4 dana pauze? Zaštita potpuna bez obzira na sve (i na onih mojih par situacija s viškom tbl)?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete preskočiti placebo tablete i nastaviti s novom kutijom. Zaštita će biti potpuna kroz cijelo vrijeme. I ukoliko bi skratili pauzu (na 3 dana) zaštita bi ostala potpuna. Samo u slučaju produženja pauze ili propuštanja tablete zaštita se može umanjiti. I Vama želim sve najbolje.

kikky9

Hvala Vam.
Odlučila sam preskočiti ovu kutiju placebo tbl i ići direktno na novu i onda bih (nakon dugo vremena otišla na pauzu od 4 dana). Jesam li onda i taj 4.-dan pauze zaštićena posto sam prethodnih ciklusa kratila na 3 dana? To mi najvise zvecka u glavi? Ili bi tad bila upitna zaštita 4.-dan pauze ?

kikky9

Naprosto mi je sporan taj 4.-i dan pauze kad ga napravim , jer sam u zadnje vrijeme kratila pa me zanima da mi tijelo ne bi to shvatila kao da “s krivim danom započinjem novi ciklus” ili prekasno.
Dakle, u verziji kad sam preskočim skroz pauzu i onda nakon te druge popijene kutije konačno napravim pauzu od 4 dana..je li taj 4.-dan bijelih Yaz tbl upitan ili sam i tad, unatoč svim kraćenjima pauze, zaštićena?
Ono sto je bitno, ako sam dobro razumjela, pauza se može i preskočiti, najduže sto se može biti jest 4 dana ( i sve manje od tog), ali nikako ne duže?

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je. Pauza traje 4 dana i tijekom cijele pauze se zaštićeni. Svih 4 dana traje zaštita kao i tijekom uzimanja aktivnih tableta, bez obzira da li ste ranije radili pauzu od 3 dana ili ste je preskočili.

kikky9

Lijep pozdrav i hvala na pojašnjenju.
U svim kombinacijama, odlučila sam na kraju biti dva dana na pauzi (tako da mi blister počinje novi na Petak) i sad me muci druga stvar. Točnije dvije :/
Ako sam samo na 2 dana pauze je Li moguće da krvarenje izostane i ima li razloga za zabrinutost?
I obično s partnerom vikendom točnije nedjeljom imam odnos; pa ako mi redovni ciklus odsad bude započinjao petkom to znaci da su mi dani pauze (ponedjeljak, utorak, srijeda i četvrtak). A poznavajući sebe, ako mi se dogodi odnos na 24. Roza tbl i dan poslije mi krene pauza (dakle, dan nakon odnosa počnem s pauzom i bijelim tabletama, a ne roza) bit ću sva u panici jel mogu ostati trudna...
Molim za savjet.
I iskreno, toliko dugo pijem ove tablete.. da jedva čekam da dodje razdoblje da prestanem s njima.

kikky9

Jedino sto mi pada napamet je da onda onaj idući ciklus koji mi bude počeo od petka pa kao sto sam rekla (u pauzi bi mi bili ponedjeljak utorak srijeda i četvrtak) nekako produžim ? Može li se ciklus produžiti za desetak dana pa Napravit pauza bas da ne padne prvi dan pauze na ponedjeljak?