Kontracepcija

Yaz i PAUZA

kikky9

odlučila sam ipak Kratiti pauzu Ali na dva dana, mogu li nakon dva dana bijelih tableta krenuti s novim blisterom? I je li normalno ako krvarenje izostane?
E sad ako od sutra (Petak) počnem s novim blisterom onda bi mi i inače na petak padao početak novog ciklusa, sto znaci da bi mi u idućem periodu dani pauze bili pon, uto, sri, čet (sto mi opet nikako ne pase). Mogu li taj idući ciklus ako sutra startam s novim blisterom malo produžiti npr piti 27, 28 dana pa onda na pauzu da mi se bas ne potrefi da je prvi dan pauze ponedjeljak (iako znam da bih i tad trebala biti zaštićena) ali svejedno, obično sam najvise s deckom vikendima i ako u nedjelju recimo na 24. Aktivnoj tbl budem imala odnos, vjerojatno ću paničariti jesam li odmah dan poslije zaštićena (ako tad bude bilo vrijeme za pauzu) pa me zanima može li se uzimanje Yaz tableta produžiti na vise od 24 dana (npr nekoliko dana duže) pa onda na pauzu?
Sto predlažete?

Ivo Balenović, dr. med.

Predlažem da tablete uzimate točno onako kako je propisano u uputama. Ponekad možete preskočiti ili kratiti pauzu (ukoliko imate dobar razlog) i učinkoitost se neće umanjiti.

kikky9

Uf bas sam zakomplicirala.
Dakle krećem s novim blisterom nakon 2 dana pauze bijelih Yaz tbl. Pa ću biti konkretnija.
1) je li normalno ako mi uopće ne nastupi krvarenje ?
2) smijem li idući blister produžiti za dva tri dana aktivnim roza tabletama kako bih došla do željenog dana u tjednu s kojim počinjem? Koliko je po vama okej produžiti?

Hvala na ogromnom strpljenju.

kikky9

Iskreno, ovdje postoji dobar razlog da pauzu skratim na 2 dana. Nisam sigurna jesam li jutros popila tbl jednu sastrane koja mi je bila aktivna, pa da ne bi bilo da jesam a sutra opet ne popijem..
Pa zato od petka krećem s novim blisterom. U biti ispada kao 2 Dana pauze. Ali da pojašnjavam sad zbilja bi bila cijela Biblija.
Zanima me jel to u redu? Je li zaštita tako sigurna? I s obzirom da sam potpuno krivo izračunala Dane, mogu li produžiti koji dan uzimanje tableta na 26,27 tbl jer tako dolazim na željeni dan i onda napraviti pravu pauzu od 4 dana?

kikky9

Molim Vas za odgovor na gore napisana dva pitanja.
Već sam se poprilično uplašila.
Ali je situacija nažalost ovakva pa trazim pomoć iz ove situacije kako god!
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Možete produžiti na koliko god dana želite. Pauza se može preskočiti. Pauza ne smije biti dulja od 4 dana jer u tom slučaju može doći do smanjene učinkovitosti.

kikky9

Poštovani Doktore,
Kao sto sam pisala odlučila sam biti 2 dana na pauzi pa onda krenuti s novom kutijom Yaz tableta. Danas sam (nakon dva dana bijelih placebo tbl) započela novu kutiju. Trbuh mi se raspada i boli itekako, ali nisam dobila nikakvo krvarenje ništa ništa. Je li to normalno ili ima razloga za zabrinutost?
Normalno ću popiti ovaj blister 24 tablete i onda me zanima ako se Konacnoo(!) vratim na pauzu normalnu od 4 dana jesam li i u toj pauzi potpuno zaštićena i cijeli sad ovaj novi ciklus s obzirom na prethodna kraćenja ove pauze na 3, a ovog puta i na 2 dana?

I ako budem odnos imala čak i na 24. Dan aktivne tablete, a dan poslije išla na pauzu jesam li potpuno zaštićena?

I jedno neovisno pitanje; može li se vaditi Beta hcg iz krvi ako žena posumnja na trudnoću, čak i u onim danima kad uzima oralni kontraceptiv?

Unaprijed hvala i molim Vas za odgovore na sva pitanja, jer lagano panicarim :/

kikky9

Svakako bih nadodala da sam u ovom ciklusu imala varijacije s viškom popijenih tbl i koristila sam neko vrijeme Klimicin zbog Vadjenje zuba i Klindamicin za akne. Pa ako je eventualno i to moglo dovesti do smanjenja zaštite, da uzmete u obzir.

Ivo Balenović, dr. med.

Beta hcg se može izvaditi uvijek bez obzira na tablete. Kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive krvarenje može i izostati. Kad se vratite na 4 dnevnu pauzu zaštita će ostati potpuna. Klimicin i klindamicin ne umanjuju zaštitu.

metalka

Postovani.. Imam jedno pitanje. Naime, imala sam nezasticen odnos s deckom 4 dana prije 1.dana plodnih dana te nakon 3 dana popila tabletu za dan poslije. Sada mi menstruacija kasni 3 dana. Zanima me da li se moram zabrinuti?
Lp

kikky9

Evo, samo da Vas obavijestim kako sam ipak dobila krvarenje, unatoč kraćenju pauze.
Sad se vraćam na apsolutno sve normalno, zanima me jesam li i tijekom ciklusa sad zaštićena potpuno ili je potrebna dodatna zaštita i u danima pauze kad dodjem na 4 dana opet?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštićeni ste cijelo vrijeme. I tijekom uzimanja aktivnih tableta i tijekom uzimanja placebo tableta (pauze).

kikky9

Srdačan pozdrav i sve najbolje u Novoj Godini, Poštovani Doktore!
Htjela sam reci kako sam ponovno na antibioticima :/ isto Klimicin svakih 8 sati, imala sam odnos i jutro poslije sam imala 2 meke stolice (ne znam naziva li se to proljevom) čim sam popila prvu tbl: pretpostavljam i od tih antibiotika a i loše hrane. Ja sam popila kasnije dodatnu Tbl.
Zanima me jesam li zaštićena, trebam li dalje koristiti zaštitu i jel to sad problem s obzirom da mi se proljev dogodio odmah jutro nakon odnosa?
Hvala najljepša .

kikky9

I još ispravak- ponovio mi se proljev i opet i ja sam na to dodala još jednu, pa još jednu ..da ne duljim sveukupno 5 Yaz tbl u jednom danu. Iz rezervnog je blistera.
Molim samo informaciju jel da nastavim dalje s po jednom i jel bi trebala kratiti ciklus (napominjem da je ovo sad zbilja iznimno, nisam htjela riskirati jer sam večer prije imala odnos)? Ili mogu normalno piti 24 tablete pa konačno na onih moja 4 dana pauze?

Iskreno, ne znam jel pametno da kratim ciklus jer sam zadnjih par puta kratila pauzu pa se pokušavam nekako dovesti u red.

MOLIM POMOĆ!

Ivo Balenović, dr. med.

Sretna Nova i Vama. Nemojte uziamti toliko tableta na svoju ruku! Samo proljev unutar manje od 4 sata nakon uzimanja tablete može umanjiti učinkovitost, Nastavite s uzimanjem po jedne tablete i uradite uobičajenu pauzu. Zaštita nije smanjena.

kikky9

Hoću, ma zato sam i pila jer sam dobila proljev pa popila tabletu, pa doslovno opet dobila i onda se tako zaredalo.
Nastavila sam s 1.

1) ne trebam skraćivati ciklus?
2) i s obzirom da sam prethodne pauze kratila nekoliko proteklih ciklusa, potpuna je zaštita sva 4 dana sad kad se konačno vratim na normalnu pauzu? Čak i taj 4.-i dan, bez obzira sto sam prethodne pauze kratila?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne trebate skraćivati ciklus. Zaštita je potpuna i 4. dan pauze, bez obzira na prethodno kraćenje.

kikky9

A sto je s Klimicinom koji pijem već sad Ponovno drugi put u 2 tjedna?

Sad sam dobila zbog upalne potkožne bradavice koja me nesnosno boljela, a prije dva tjedna radi upale kod zuba koji je izvađen.

Stvara li on manjak zaštite?

Ivo Balenović, dr. med.

Klimicin ne umanjuje zaštitu.

kikky9

U prijevodu, kad konačno napravim pauzu Od 4 dana, zaštićena sam normalno i u onom ciklusu iza?