Kontracepcija

Yaz i PAUZA

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštićeni ste dokle god uzimate kontraceptive. I tijekom uzimanja aktivnih tableta i tijekom pauze (placebo tableta).

kikky9

Pozdrav.
Pozdrav Doktoee.
Evo konačno završavam turbulentni ciklus i nakon svih kraćenja proteklih pauza vraćam se na 4 dana.
1) zadnji dan aktivne tablete mi je u nedjelju (ukoliko imam taj dan odnos, dakle na dan zadnje aktivne tablete) potpuno sam zaštićena iako sam od dana poslije (ponedjeljak) na pauzi??
2) unatoč prethodnim kraćenjima pauze, sad kad se konačno vraćam na 4 dana potpuno sam zaštićena (bez obzira na prethodna kraćenja)?
Lp i nadam se da sam sad ovu agoniju apsolvirala. happy i da normalno mogu nastaviti dalje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, cijelo vrijeme ste zaštićeni. I za vrijeme uzimanja aktivnih tablete i za vrijeme pauze. To što se vraćate na 4 - dnevnu pauzu neće umanjiti zaštitu.

kikky9

To znaci kad se sad vratim sad na normalnu pauzu i započnem novi ciklus, jesam li i tijekom novog ciklusa zaštićena potpuno cijelo vrijeme i cijeli idući ciklus? (Sad sam potpuno 4 dana na pauzi nakon dugog niza kraćenja pauze).

Ivo Balenović, dr. med.

Cijelo vrijeme ste zaštićeni: i tijekom ovog ciklusa i tijekom pauze i cijeli idući ciklus.

kikky9

I još bih molila odgovor: sto ako se unutar prvog tjedna uzimanja Yaza ( medju prvim danima) zaboravi koja tableta? Onda bi trebalo koristiti prezervativ? Koliko dugo ?

kikky9

Odnosno ako se meni dogodi da jedan dan popijem aktivnu tabletu pa drugi dan zaboravim pa dalje nastavim. Ako je to unutar prvog tjedna u novom blisteru Yaza koliko dugo treba korisiti zaštitu dodatnu? Sljedećih tjedan dana ili cijeli ciklus?

Ivo Balenović, dr. med.

U tom slučaju dodatna zaštita je potrebna tijekom 7 dana.

kikky9

Pozdrav, sinoć sam imala odnos s deckom, a jutros 20ak minuta nakon popijene kontracepcijske tablete Yaz stolicu.

Treba li nešto dodatno? Tableta?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne treba ništa dodatno!

kikky9

Inače pijem tablete ujutro oko 7,8. Danas sam popila u 12.
Nastavljam li sutra s normalnim terminom u 7?
I jel se zaštita smanjila?

kikky9

Trebam li sutra piti u 12 ili kao inače ujutro? Posto sam danas par sati zakasnila?
I jesam li zaštićena?

kikky9

Uf oprostite, sad vidim da sam danas popila 2 tablete iz istog blistera (dakle i srijeda i četvrtak), obično ak mi se desilo da uzmem jednu viska bilo je iz rezervnog blistera.

Sto sad?
Da uzmem naljepnicu na kojoj mi je početak četvrtak (ovo danas su mi izgleda bile 6. I 7.-a iz istog blistera); jer sam prošlog petka počela s novom kutijom.

Koji je savjet posto sam popila dodatnu tabletu u istom danu iz istog blistera, tabletu i za srijedu i za četvrtak.
Ajd da budem konkretnija:
1) Da sutra u četvrtak nastavim s tabletama iz istog blistera ili da uzmem iz rezervnog ?
2) jesu li sve roza tablete potpuno istog sastava? Jednako 1.-a i 24.-a?
3) ako nastavim s ovom kutijom, onda će mi ciklus biti skraćen na 23 dana? A ako je sastav jednak u svim tabletama jel da popijem možda bolje sutra tabletu iz rezervnog blistera da ne moram kratiti ciklus?
4) ili kad dodjem do kraja ciklusa da nadodam jednu iz rezervnog kako bi bilo 24?

Ukratko, sto učiniti?

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštićeni ste. Zaštita se može smanjiti samo ako se s uzimanjem kasni više od 12 sati.

kikky9

Kratko sam se uspjela čuti sa svojim ginekologom, savjetuje da sutra uzmem iz rezervnog blistera tabletu a od petka iz redovnog.

Slažete li se?

kikky9

Uf oprostite, sad vidim da sam danas popila 2 tablete iz istog blistera (dakle i srijeda i četvrtak), obično ak mi se desilo da uzmem jednu viska bilo je iz rezervnog blistera.

Sto sad?
Da uzmem naljepnicu na kojoj mi je početak četvrtak (ovo danas su mi izgleda bile 6. I 7.-a iz istog blistera); jer sam prošlog petka počela s novom kutijom.

Koji je savjet posto sam popila dodatnu tabletu u istom danu iz istog blistera, tabletu i za srijedu i za četvrtak.
Ajd da budem konkretnija:
1) Da sutra u četvrtak nastavim s tabletama iz istog blistera ili da uzmem iz rezervnog ?
2) jesu li sve roza tablete potpuno istog sastava? Jednako 1.-a i 24.-a?
3) ako nastavim s ovom kutijom, onda će mi ciklus biti skraćen na 23 dana? A ako je sastav jednak u svim tabletama jel da popijem možda bolje sutra tabletu iz rezervnog blistera da ne moram kratiti ciklus?
4) ili kad dodjem do kraja ciklusa da nadodam jednu iz rezervnog kako bi bilo 24?

Ukratko, sto učiniti?

Čula sam se s ginekologom kratko svojim, kaže da sutra uzmem tabletu iz REZERVNOG BLISTERA, A od petka nastavim s normalnom kutijom. Sto vi mislite?

kikky9

I ako učinim tako da sutra (u četvrtak ) uzmem tabletu iz rezervnog blistera/ je li svejedno koja je ona po redu, točnije jesu li sve roza tablete istog sastava?

Ivo Balenović, dr. med.

Sve tablete su istog sastava i nije važan redoslijed uzimanja. Isto tako, može se uzeti 24 tablete (dakle plus jedna iz idućeg pakiranja), ali se može i ostati na 23 tablete i tako skratiti ciklus za jedan dan. Zaštita se neće smanjiti bez obzira na postupak.

kikky9

Danas (četvrtak) sam uzela roza tabletu iz rezervnog blistera, a sutra (petak) nastavljam s redovnim blisterom.

Je li to u redu postupak? S obzirom da sam uzela danas roza tabletu iz tog rezervnog blistera a sutra nastavljam s redovnim blisterom? Bilo mi je to nekako najsretnije rješenje da ne bih Dane pobrkala.

Je li to sto sam danas uzela roza tbl iz REZERVNOG blistera, nešto drukcije utječe, jer je iz drugog blistera ?
Ili je zaštita potpuno jednaka?

Općenito, kako Vam se cini taj postupak. Jako mi je važno vaše mišljenje.
Lp

kikky9

I zanima me još nešto.

Je li trudnoća moguća ako koristim oralne kontraceptive i imam odnos a nekoliko dana iza toga npr zaboravim tabletu?
Posebno ako je riječ o prvom tjednu.
Dakle govorim o retroaktivnom odnosu. Znaci može li doći do začeća ako zaboravim tabletu par dana nakon odnosa koji je bio?