Kontracepcija

yaz pilula

anjadj

da li je normalno da od kako sam pocela koristiti "yaz" pilulu (od 1. dana menstruacija kako pise) da jos uvijek krvarim??? evo pijem ih vec 16 dana i jos uvijek mi ide malo... )))=

Natalija Beljo, dr. med.

Dal je to baš krvarenje ili smečkasti iscjedak?

anay

Poštovana, imam još 5 rozih tableta do kraja (počela sam piti YAZ zbog policisticnih jajnika i obilnih, bolnih menstruacija). To mi je tek 1. kutija i prije toga nisam nikad uzimala kontraceptive. Pocela sam piti na 1. dan menstruacije i ta menstruacija je trajala 10 dana (zadnji dani su bili smedji iscjedci). Prije 4 dana pocelo mi je dosta jako krvarenje (tamno crveno), zadnja 2 dana je vrlo obilno sa dosta velikim ugruscima koji me podsjecaju na moje menstruacije koje su cesto tako izgledale s tim ugruscima, samo je ovo nešto izmedju tamno crvene i smeđe boje.
Znam da mi se tijelo vjerojatno još nije priviklo na tablete, ali zanima me dali je to prava menstruacija ili krvarenje izazvano tabletama, i ako mi mozete reci mislite li da cu dobiti i na bijelim tabletama krvarenje ili ce se ovako nastaviti sve do tada? Jeli moguce da to recimo prestane uskoro, a da na bijelim tabletama nebudem imala krvarenja?
Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Kako kod YAZ-a nema pauza Vi smatrajte da ste dobili mjesečnicu prije kraja tabele tako da nastavita dalje piti , bijele tablete preskočite i počnite piti novu tabelicu . Može se jedino pojaviti smečkasti iscjedak ali nista zabrinjavajuće.

nelijakor

evo i kod mene se javila slična situacija, javilo mi se krvarenje za sada dosta slabo nakon što sam iz prve kutije yaz pilula popila 21 tabletu, tj. preostale su mi još 3 aktivne tablete pa me zanima da li da isto propustim piti placebo tablete i odmah započnem sa novom kutijom? Kada mogu idući mjesec očekivati menstruaciju, nakon što popijem cijelu kutije, odnosno sve aktivne tablete? Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Ukoliko je slobo i smečkasto nastavite piti tablete po planu nemojte ništa preskakti.

nelijakor

po vašem naputku nastavila sam piti tablete i danas započinjem sa novom kutijom. Već skoro 8 dana imam to slabo krvarenje tamno smeđe boje pa me zanima imam li razloga za zabrinutost i da li je to normalno, tj. da li da se obratim svojoj ginekologici. Odnosno koliko dugo to krvarenje može potrajati?Trebam li prestati piti tablete? puno hvala!

Natalija Beljo, dr. med.

Sada se nadam da je stalo smečkasto krvarenje, ali ono nije nešto sta Vas treba strašiti jer se organizam navikava na OHC, ne smijete samo pod OHC prokrvariti obilno i da traje duže od 5 dana.

Postovana doktorice,

koristim yaz pilule, i danas 5 dan greskom sam popila dvije pilule, za danas ali i za sutra, mozete li mi reci kako da nastavim piti pilule?

Unaprije se zahvaljujem

m23

Poštovana,

već 2,5 godine pijem oralnu kontracepciju. U početku, prvih godinu dana, sam pila Diane 35 jer imam policistične jajnike, a posljednjih godinu dana pijem Bellune i nikad nisam imala nikakvih problema vezanih za te tablete. Mjesečnice su mi postale redovite i od kad ih pijem imam samo dobre nuspojave. Ali u posljednja 3 mjeseca pojavilo mi se krvarenje između mjesečnica, koje više izgleda kao iscjedak. Doktorica mi je rekla da ponekad može doći do zasićenja organizma i da bi trebala promijeniti kontracepciju. Preporučila mi je Yaz. Znam da su nove na tržištu i zato Vas molim ako mi možete reći nešto više o njima.

Hvala Vam unaprijed

mamavesna

Poštovana doktorice,

Molim Vas za pomoć. Naime, tek danas sam vidjela da sam zaboravila popiti 21 ili 22 rozu tabletu Yaz-a, ostala mi je još samo jedna. Navečer kad sam ih pila nisam to primjetila i popila sam samo jednu u uobičajeno vrijeme. Što učiniti, popiti tu preostalu rozu pa dalje bijele ili odmah preći na bijele, ili odmah na novu kutiju?

Natalija Beljo, dr. med.

YAZ OHc je novi na tržiste i za razliku od ostalih OHC pije se kontinuirano 28 dana odnosno 24 dana aktine tbl i4 dana placepo (bijele tbl). Počinjete ih piti prvi dan mjesecnice i nema pauze . Nakon sta popijete" roze "tbl. za vrijem pijenja "bijelih "dobijete krvarenje. Na tbl. imate mali podsjetnik sta ako zaboravite popiti i ovisno o kojem tjednu je riječ i sta ako je proljev ili povračanje. Ukratko ako zaboravite popiti popjite unutar 12 sati zaboravljenu i taj dan u ubičajeno vrijeme tbl. koja je za taj dan predviđena. Ako ste pred kraj blistera zaboravili popiti nastavite s " bijelim " nemojte preskakati bijele i počinjati novi blister.

mamavesna

Ma, nažalost problem je što ja nisam primjetila da sam ju zaboravila popiti na vrijeme, tj. primjetila sam dva dan kasnije ( smeo me ovaj neradni ponedjeljak ), pa sad imam tu rozu tableticu višla. Odnosno, da sam pila normalno danas bih počela s bijelima, ovako imam još jednu roza. Dakle, ako sam shvatila večeras pijem rozu, nastavljam s bijelima i ustvari si ciklus produžavam za 1 dan. Samo mi još recite da li je potrebna dodatna zaštita još 2 tjedna?
Puno hvala!

andreb

Postovana doktorice,

koristim yaz pilule, i danas 5 dan greskom sam pobrkala dane i popila dvije pilule, za danas ali i za sutra, mozete li mi reci kako da nastavim piti pilule?

Unaprijed se zahvaljujem

anchi17

Poštovana doktorice,

počela sam piti Yaz 31.3., na prvi dan menstruacije. Normalno krvarenje mi je prestalo nakon 5-6 dana ali sada još uvijek imam smeđi iscjedak pa me zanima je li to normalno? Imam li ralzloga za zabrinutost? Tablete pijem uredno, svaki dan u isto vrijeme i nemam nikakvih drugih nuspojava.

Unaprijed hvala i lijepi pozdrav!

minchy

Poštovana doktorice Beljo,
javljam Vam se s malo drugačijim pitanjem o OHK Yaz.
Protekle 2 godine sam redovno pila Yasmin, napravila pauzu od 1 mjeseca i sada čekam početak novog ciklusa (koji inače kasni zbog moje dijagnoze PCOS) da počnem s Yazom. Danas sam ga dobila od svoje ginekologice koja smatra da je on bolji za mene.
U ovoj pauzi od mjesec dana sam imala jake bolove u području jajnika (obratila sam Vam se već po pitanju toga), vratile su se one grozne dlačice i tipično povećanje masnoće kože i vlasišta koje sam imala prije Yasmina.
Moj najveći problem je u tome što pijem redovno (godinu i pola) terapiju Lamictala i Trileptala. Znam da Trileptal može smanjiti učinak kontracepcije OHK, ali ona je za vrijeme Yasmina bila očuvana (pratili smo debljinu endometrija UZV-om). Zanima me, poštovana doktorice, budući da Yaz ima 0,01mg etinilestradiola manje od Yasmina hoće li njegovo djelovanje ostati jednako dobro kao i kod Yasmina ili se trebam po pitanju toga malo više paziti (imam redovnog partnera, a prerano nam je da sa 24 godine dobijemo bebice).
Unaprijed Vam puno hvala na odgovoru!

Natalija Beljo, dr. med.

Hoće jer vađno je za trudnoću da endometrij bude poprilično zadebljan i da imate ovulaciju sta u ovom slučaju nemate kada pijete OHC. tako da slobodno počnite s Yaz-om

brineta

Imam jedno pitanje. Mogu li poceti piti Yaz pilule treci ili cetvrti dan mjesecnice? Nikada prije nisam koristila oralnu kontracepciju, a sada sam se odlucila najvise zbog problema sa aknama.

Andjeo sa greskom

Postovani, pocela sam da koristim Yaz pilule na 9-i dan ciklusa. Do tad nikad prije nisam koristila kontraceptivne tablete i uvijek sam imala redovan menstrualni ciklus .Tacno sam dobijala na 28-i dan ciklusa. Ono sto mene zanima jeste da li se mogu pouzdati u ucinkovitost pilula radi sprecavanja zaceca ako u toku njihovog koristenja budem imala nezasticen odnos? Napominjem da neposredno prije njihove upotrebe nisam imala odnose. Unapred zahvalana!

mime12

poštovana! zanima me mogu li yaz koristiti ako istovremeno koristim svakodnevno tablete za alergiju?
mnogo hvala