Kontracepcija

yaz pilula

Natalija Beljo, dr. med.

Drage moje "brineta, anđeo sgreškom i mima " sta se tiče YAZ tableta one se počinju piti PRVI dan mjesečnice i piju se 28 dana odnosno 24 dana aktivne i 4 dana placebo tbl. Ukoliko ih pijete taj prvi mjesec koristite dodatnu zaštitu.

Natalija Beljo, dr. med.

OHc možete koristiti s tabletama za alergiju.

šapica

Poštovana doktorice,
zanima me je li bitno u koje doba dana ću odlučiti piti yaz? Ginekolog mi je preporučio ujutro, ali meni više odgovara navečer.

Natalija Beljo, dr. med.

Svejedno je u koje doba samo ono mora svaki dan biti isto i bolje je navečer prije spavanja.

brineta

Pijem kontracepcijske pilule yaz vec 35 dana i sada mi se pojavio problem suhe vagine, tako da mi je jako tesko ostvariti normalan sexualni odnos. Nikada prije mi se to nije desilo, a imam odnose vise od 3 godine. Da li da prestanem piti yaz i da li ih mogu sada prestati piti ili moram sacekati da popijem svih 28 tableta? I u slucaju da ih prestanem piti, za koliko ce se ovaj problem rijesiti?

Natalija Beljo, dr. med.

Mozete ih prekinuti kad želite i predite na bijele nakon čega će uslijediti mjesečnica.Moj savjet je da popijete blister do kraja pa ne nastavite više s novim i u kojem vremenu će problem nestati ne bi točno mogla reći ali kroz dvije mjesečnice bi se reguliralo.Probajte s Nuvaringom glede suhoće rodnice, OHC u obliku vaginalnog prstena.

Izrod

MOLIM VAS ZA POMOĆ,

počela sam sa Yaz pilulama prije 15 dana. Menstruacija, koja mi inače traje 4-5 dana, mi je trajala 10 dana. nakon toga, nastavak krvarenja u obliku iscjedaka. to je prestalo na dan-dva, i danas OPET. Čitavo to vrijeme u učima osjećam pulsirajuće zaglušenje..dakle, SVE dane pijenja tableta.
za cca 7 dana bih trebala početi sa bijelim pilulama.
ne znam dali da prekinem već danas sa terapijom, ili da nastavim do kraja.

molim vas za skori odgovor.
hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Ako ste čitali brošuru onda ste vidjeli da je to uobičajeno i normalno za vrijeme početka pijenja tbl. dok se organizam navikava. Tako da popijte do kraja po shemi i budite spremni na cca 2-3 mjeseca takvih krvarenja- iscjedka.

Izrod

hvala na odgovoru,

pročitala sam brošuru, nekoliko puta, jer smatram da ovo zaista nije normalno.
jer se o iscjedku radilo 12 dan pijenja pilula. od tada pa do danas (a danas mi je 18. dan) radi se o krvarenju..mogla bih reći danas i obilnijem.. čista, svijetla krv.
da ne spominjem vrtoglavice i pulsirajuće zaglušenje u ušima..al u redu, dok god vi to smatrate "normalnim".

hvala još jednom.

kan

Postovana dr Beljo imam jedno pitanje. Pila sam yazz 6 meseci kao terapiju posle otklanjanja ednometrioze sa jajnika. ovo je prvi mesec kako sam prwestala i negde sredina ciklusa,i odjednom su mi se javili jaki bolovi u predelu jajnika,odprilike kao pred menstruaciju oanko pomalo nelagodan osecaj vise nego ostar bol. da li je moguce da se radi o jakoj ovulaciji i reakciji organizma na prestanak uzimanja hormona ili bi trebalo da se zabrinem da je nesto drugo u pitanju. Pre tri meseca sam radila pap test i ultra zvuk i sve je bilo ok,moram da napomenem da imam ranicu na grlicu materice pa se najiskrenije sve plasim da nije nesto od toga,ali doktorka mi je rekla da ne moram da zurim sa laserskim ptklanjanjem toga s obzirom da se radi kako ona kaze o pseudo ranici.
Unapred zahvalna na odgovoru.

Natalija Beljo, dr. med.

izrod u prethodnom pitanju navodite iscjedak a sad krvrenje . TO sada vise nije "normalno" pa savjetujem da pojačate dozu na 2x1 da krvarenje stane , potom nastavite do kraja po jednu ili prekinite s uzimanjem pričekajte sljedeću mjesečnicu i počnite s LOgestom umjesto YAZ-a-

kan-- reakcija organizma na prestanak pijenja OHC.

micikamici

juce sam dobila od dr yaz pilule jer se zelim zastititi od nezeljene trudnoce...e,sad,ko se zbunio,dr ili ja ne znam...prepisala mi je tablete,ja sam pitala jel od sutra mogu da krenem da ih pijem,ona je potvrdila...a ciklus ocekujem tek za 10ak dana...jutros sam popila prvu tabletu i tek asd na forumu videla da se pocinju piti prvi dan ciklusa...sta da radim? da prestanem i da pocnem ponovo prvi dan kad dobijem? bas sam u zabludi...

Natalija Beljo, dr. med.

Počeli smo primjenjivati da se počne piti i prije prvog dana , ali u tom slučaju taj cijeli mjesec koristite dodatnu zaštitu. Ili ako ste popili samo jednu prekinite i čekajte mjesečnicu.

sarica5555

Imam tri pitanja vezana za Yaz.
1. Ja kao ostale cure nemam smećkasti iscjedak, nego je on žarke crvene boje (znači nije kao mjesečnica, koja je tamnija) Ponekad primijetim malu tvorevinu poput ugruška, ali većinom taj iscjedak nije pretjerano gust. Ovo je prvi put da ih pijem i danas mi je 11. dan, znači mjesečnica je odavno završila. Što je to?
2. Budući da je ljeto, a taj iscjedak je neprekidan, mogu li za kupanje staviti mali tampon?
3. Pijem tablete svaki dan u 10, dva dana zaredom se dogodilo da ih popijem u podne. Utječe li to na nešto?

Unaprijed hvala.

Natalija Beljo, dr. med.

1. Sve ok
2. Možete
3. Malo da

sarica5555

Jesam li svejedno bila zasticena tih dana kad ih nisam popila točno u sat? Imala sam odnose, ali smo koristili i kondom...

Natalija Beljo, dr. med.

Bili ste zaštićeni.

jasemin

Poštovana,
pijem yaz pilule vec 5 mjeeci i nisam imala nikakvih popratnij pojava, čak osjetim da mi zaista gode. U zadnje vrijeme imam problema s probavom i cestim povracanjem (nisam nikada povratila nakon tablete) i bolovima u zelucu pa mi je doktor propisao Controloc 2x 40mg 7 dana, narednih 7 dana 1x20mg, te pylomid i prolife po potrebi. Zanima me da li ova terapija utiče na pouzdanos yaz-a...

hvala happy

sunset

Poštovana,
prvi puta počela sam sa uzimanjem Yaz-a zbog policističnih jajnika prije 17 dana kada sam i dobila menstruaciju (to je više bio smeđi iscjedak u vrlo malim količinama nego prava menstruacija kakvu sam dobivala prije) koja je trajala 4 dana. Jučer mi se ponovno pojavio smeđi iscjedak, pa me zanima da li da nastavim dalje normalno s uzimanjem tableta do kraja blistera i koliko dugo taj iscjedak smije trajati?
Unaprijed hvala na odgovoru!

Natalija Beljo, dr. med.

Sve je ok , to je spotting u početku.