Kontracepcija

zaboravljena pilula

mimi467

Poštovani,

Započela sam treću kutiju Novynette pilula i u prvoj nedelji sam zaboravila da popijem jednu, te sam narednog dana, po pravilu, popila dve tj. nadoknadila propuštenu i od tada sam nastavila normalno da pijem. Znam da je trebalo da u narednih sedam dana koristim i dodatnu kontracepciju (kondom), međutim četvrtog dana od te propuštene pilule, imala sam nezaštićen odnos i dečko je ejakulirao u mene. Inače, tog dana mi je, po kalendaru, prestala ovulacija. Kolika je šansa da ću zatrudneti? Da li sada treba da popijem hitnu kontracepciju? Hvala Vam.

S poštovanjem,
Milojka

mimi467

Poštovani,

Započela sam treću kutiju Novynette pilula i u prvoj nedelji sam zaboravila da popijem jednu pilulu, te sam, po pravilu, narednog dana popila dve. Svesna sam da je u narednih sedam dana trebalo koristiti dodatnu zaštitu (kondom), tokom odnosa, međutim, četvrtog dana od zaboravljene pilule, imala sam odnos i dečko je ejakulirao u mene. Ovog dana mi je inače, po kalendaru, prestajala ovulacija. Kolike su šanse da zatrudnim? Da li je neophodno da ipak popijem tabletu za hitnu kontracepciju, s obzirom na to da još uvek nije prošlo ni 24 časa od odnosa? Hvala Vam.

S poštovanjem,
Milojka

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da ste zaboravili samo jednu tabletu nema potrebe za pilulom za dan poslije.

blondie5

Postovani, sinoc sam zaboravila popiti 14. pilulu, i popila sam tek danas 20h zakasnjenja, medutim sinoc sam imala nezasticeni odnos, trebam li uzeti hitnu kontracepciju?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe, nastavite s redovnim uzimanjem tableta.

Ivona2403

Poštovani, pijem Logest vec 9 mj, svaki dan u isto vrijeme, bez zaboravljenih pilula, ovaj mjesec sam namjerno izostavila zadnju pilulu znaci popila ih 20 iz kutije, 7 dana pauze i 8 dan uzela 1. pilulu iz nove kutiji. 7 dan pauze imala sam odnos s prekinutim snosajem takoder, ima li razloga za brigu? Jel istina da se ciklus moze maxilano skratit dva dana da bi zastita ostala ocuvana? Hvala puno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Ciklus se skratio ali kontracepcijska učinkovitost se nije smanjila.

lindi20

Poštovani, prvi puta uzimam kontracepciju, konkretno lindynette 20, pocela sam prvi dan ciklusa sto je bilo u srijedu, nakon 6 dana odnosno u utorak (pijem navecer, 22 sata) sam zaboravila popiti pilulu i popila sam dvije kada sam to shvatila sto je bilo u srijedu (navecer kada sam otvorila kutiju). Zanima me jesam li pogrijesila i kada sam tek opet zasticena?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobro ste napravili. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. U idućih 7 dana uz tablete koristite dodatnu kontracepciju.

anak1

Poštovana,

pijem već 5 mjeseci kontracepcijske pilule Belara. Ovaj ciklus popila sam 11. pilulu izmedju 21 i 22 sata te sam Povracala nesto iza 1 sat ujutro. Jutro nakon imala sam nezasticeni odnos uz prekinuti snosaj (kojem previse ne vjerujem). Zanima mepostoji li mogucnost da nije doslo do apsorpcije pilule te da postoji sansa za trudnocu? Ostale tablete nastavila sam uzimati normalno.

Hvala unaprijed i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu, tableta se uspjela apsorbirat.

iva_0109

Pijem Triquilar. Jučer sam zabunom umjesto 10te pilule (4. od 5 bijelih) popila 12tu pilulu (1. od 10 žutih).
Budući da znam da im je hormonalni sastav različit, molim vas za uputu na koji način da dovršim ovaj blister? Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite s uobičajenim uzimanjem. Ništa se neće dogoditi od jedne zamjene tableta.

marley

Postovana,
Sudeci po svim Vasim dosadasnjim odgovorima mislim da nemam razloga za brigu, ali da bih smirila sebe, odlucila sam da Vam se obratim licno.
Naime, pijem jeanine tablete godinama i desavalo mi se da preskocim po neku tabletu, te postupim po upustsvu i do sada je sve bilo uredu.
Medjutim, ono sto me sada muci je sledeca situacija: preskocila sam tabletu u trecoj nedelji, i imala nezasticen odnos, nakon cega sam htela da popijem tabletu koja mi sledi te veceri, kada sam shvatila da sam preskocila prethodnu i zatim sam popila dve odjednom. Nastavila sam da pijem regularno, i zanima me da li bih trebala da nastavim sledecu kutiju bez pauze i da li postoji sansa za trudnocu? Hvala unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s idućom kutijom bez pauze. Tako ćete biti zaštićeni.

marley

Da li to znaci da onda sada nemam razloga za brigu, sto se trudnoce tice?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema razloga za brigu. Do ovulacije neće doći.

Lucy16

Poštovani,

Pijem pilule Qlaira. U ponedjeljak sam zaboravila uzeti pilulu ( 12. dan uzimanja ), te sam, sukladno sa uputama, u utorak uzela dvije i dalje nastavila normalno svaki dan. Danas sam dobila smeđi iscjedak. Zanima me, kolika je šansa za trudnocu ( spolni odnos sam imala u subotu ) i trebam li se zabrinuti radi iscjedka? Da napomenem, to mi je prva zaboravljena pilula od kad ih uzimam ( cca 1 godina ).

Hvala Vam na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pravilno ste postupili. Šansa za trudnoćom je samo teoretska. Nema razloga za brigu.

Lllllppppp

Postovani,

Proucila sam vec ovu temu i Vase odgovore, ali ipak bih htjela postaviti pitanje da potvrdim jos jednom. U nedjelju bih trebala poceti piti novo pakiranje nakon pauze, ali nemam recept za nove nego ga mogu dobiti tek u ponedjeljak ujutro. Pilulu inace pijem u vecernjim satima, pijem Adexu 4 godine. Shvacam da je potrebno koristiti dodatnu zastitu, ali na temi sam nasla informacije negdje da treba 7 dana, a negdje 2 tjedna. U uputstvima mojih pilula pise 7 dana pa me zanima treba li i duze od toga? Takoder, ima li vrijeme uzimanja pilula veze s tim, odnosno buduci da ih ja pijem vec godinama smanjuje li to jos vise sanse za trudnocu. I ne znam je li relevantno za ovu situaciju, ali prosli ciklus sam preskocila nastavivsi uzimati pilule. Unaprijed hvala!

Nazad
1 ... 29 30 31 32 33 34 ... 38
Naprijed