Kontracepcija

zaboravljena pilula

mm159

Postovani,
Nakon citanja stranica i stranica na forumu i dalje nisam sigurna kako postupiti te sam odlucila postaviti Vam pitanje.
Dakle, uzimam Naelia pilule vec skoro dvije godine u 22h.
Ovog sam mjeseca zaboravila uzeti pilulu za 7.dan te sam je popila na 8.dan uz cca 15 sati zakasnjenja. Danas, na 8.dan cu uzeti normalno pilulu u 22h.
Zanima me trebam li koristiti dodatnu zastitu iducih 7 dana ukoliko prakticiram prekinuti snosaj
Na ovakvu situaciju negdje je odgovoreno da nije potrebno, a negdje da je.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, postoji samo teoretska šansa (gotovo ravna nuli) da dođe do ovulacije zbog propuštene pilule 7. dana ciklusa, kao i zbog kašnjenja s uzimanjem. No ukoliko želite i tu teoretsku mogućnost svesti na nulu savjetujem dodatnu kontracepciju tijekom idućih 7 dana.

irena2112

Poštovani, pijem Naelia tablete vec dvije i pol godine i nije mi se događalo da zaboravim tabletu. Zbog velikih obaveza nisam primjetila da sam slucajno preskočila dvije tablete. Tek sad dok sam trebala uzeti 24. vidim da sam na 22. u blisteru. Pretpostavljam da sam ih zaboravila u toku ovog tjedna, 7. i 8.1. Zadnji spolni odnos sam imala 4.1. te smo koristili metodu prekinutog snošaja.
Moje pitanje je što sad učiniti, nastaviti s 4 placebo tablete ili krenuti s novim bliaterom? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da su tablete zaboravljene u zadnjem tjednu, mala je vjerojatnost da je zaštita smanjena. Savjetujem da preskočite pauzu i nastavite s novom kutijom.

minnie.mouse

Poštovani,
pijem yaz već dvije godine, ali jučer sam zaboravila popiti 16. tabletu iz blistera, popila sam ju nakon 11 sati zakašnjenja. Dan prije sam imala nezaštićeni odnos. Zanima me moram li preskočiti 4 bijele pilule kao što je navedeno u uputama budući da ipak nije prošlo više od 12 sati zakašnjenja?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita nije smanjena i nema potrebe preskakati placebo tablete.

Martina.tina112

Postovani. Prvo vam se zelim zahvaliti na strpljenju i strucnim odgovorima. Vjerujem da to znaci vecini jer u danasnje vrijeme na internetu pisu svakakve neprovjerene informacije.

Moj problem je sljedeci. Vjerujem da se nemam cega bojati ali strah prevlada zdravi razum i tu nastaje panika. Pijem Adexa pilule vec nekoliko godina. Napravila sam pauzu od tjedan dana, dobila menstruaciju normalno i 8. Dan krenula piti tablete kako treba. Prvu tabletu sam trebala popiti u 19 h ali sam popila u 21 h. Tako sam popila i drugu tabletu. Trecu sam popila na vrijeme u 19 h. Znaci da sam dva dana kasnila 2h sa tabletama (vjerujem da to nije veliku problem jer se gleda granica do 12h?)
Moje pitanje je. Jesam li bila zasticena odmah poslije pauze sa prvom tabletom? Jer nisam radila nikakve prekide, normalno ih pijem s tjedan dana pauze kao sto pise u uputstvima.

I dali igraju ulogu ta dva sata? Jer u uputama pise ukoliko se zakasni manje od 12h da je potrebna dodatna zastita sljedecih tjedan dana. Tu sam se malo zbunila jer svugdje pise ako prode vise od 12h. da je potrebna dodatna zastita. Imala sam spolne odnose drugi dan pijenja tableta sa prekinutim snosajem pa sam malo uplasena i nervozna jer sam to procitala u uputama a ja sam kasnila 2h.

I zanima me utjece li maxflu na djelotvornost tableta?

Nadam se da cete me utjesiti i stati na kraj mojim nervozama.

Hvala vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dva sata ne igraju nikakvu ulogu. Da bi zaštita bila smanjena potrebno je kasniti više od 12 sati. Maxflu ne utječe na djelotvornost. Dakle, zaštita se nije smanjila.

Andjelica95

Postovani, prosli mjesec sam zaboravila uzeti prvu tabletu iz blistera a nakon 7 dana je decko svrsio u mene. Taj mjesec sam imala normalno menstruaciju, nije bila oskudna. Uskoro trebam dobiti novu. Pijem yaz. Da li je moguce da zena dobije menstruaciju dok pije pilule, a da je trudna?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije moguće dobiti menstruaciju kada je žena trudna. Obzirom da ste propustili jednu tabletu male su šanse da je došlo do ovulacije ( a time i mogućnosti trudnoće).

Nika114

Postovani,
Zamolila bih Vas za savjet.
Naime, pijem Jeanine pilule vec skoro dvije godine.
U prvom tjednu sam zakasnila sa jednom pilulom i popila ju nakon 14 sati. Danas mi je dan za poslednju iz ove table. Ono sto mene samo brine jeste da sam nakon 6 dana od zaboravljene pilule(koju sam popila 14sati kasnije) imala nezasticen odnos i nisam sigurna da li je na vrijeme prekinut snosaj. Da li postoji kakva sansa za brigu od trudnoce? ili je zastita ipak prisutna jer sam ju opet popila i opet koristim ih dugo?
Da napravim pauzu od sutra jer mi je danas poslednja?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, napravite uobičajenu pauzu. Zaštita se nije smanjila radi kašnjenja od 14 sati.

m_1990

Zdravo. Kasnila sam oko 20 saata sa prvu tabletu druge nedelje pakovanja Yaz. Zanima me dali je ucinkovitost namaljena i postoji rizik trudnoce? Takodje, ako popijem tabletu za itnu kontracepciju - dan poslje, mogu li nastavit normalno sa pakovanje Yaz do kraja? Hvala vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je kašnjenje s uzimanjem tablete bilo u drugom tjednu, zaštita nije smanjena. Ne postoji mogućnost trudnoće i nije potrebna dodatna zaštita.

Saandra

Poštovani,
Pijem Adrianne vec godinu i pol, nijednom nisam zaboravila popiti pilulu, do prekjucer (sub), kada sam zaboravila popiti. To je bila 15. pilula u pakiranju. Shvatila sam to tek jucer kada sam trebala popiti pilulu za ned te popila odmah 2 i sada se vodim uputama koje mi pisu u pakiranju. Problem je sto sam jucer imala spolni odnos. Nije doslo do ejakulacije. Panicarka sam i nemogu se nikako smiriti. Zanima me ima li razloga za paniku?
Hvala Vam unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Neće se zbog jedne propuštene tablete uspostaviti složeni mehanizam ovulacije.

Anastasija543

Poštovani, juče sam trebala da popijem drugu tabletu u pakovanju Daylette, međutim ja sam bila jako pospana i obično izvadim tabletu ostavim je sa strane sa čašom vode ali ne mogu da se setim da li sam je uzela, fali iz pakovanja ali nisam sigurna da sam popila, danas sam normalno popila treću tabletu. U slučaju da stvarno nisam popila drugu tabletu nego da je ona sklonjena ili ispala, šta mi je činiti? Da li treba da popijem jednu dodatnu ili samo da narednih nedelju dana koristim dodatnu zašitu ili treba i više?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako niste sigurni savjetujem da idućih 7 dana koristite dodatnu zaštitu.

Anastasija543

Poštovani samo da se nadovežem na pitanje, ja sam posle popijene druge placebo pilule (daylette 24+4) imala nezaštićen odnos(subota), završila kutiju u ponedeljak, u utorak popila prvu tabletu iz nove kutije i u sredu nisam sigurna da li sam popila, od četvrtka normalno nastavila, jasno mi je da narednih 7 dana treba dodatna zaštita ali jel je moglo doći do trudnoće zbog odnosa u subotu?

Ivo Balenović, dr. med.

Postoji minimalna, samo teoretska mogućnost da bi se nakon samo jedne propuštene tablete aktivirao složeni hormonski mehanizam koji bi doveo do ovulacije.