Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Dijagnoza??

Anita

Molim Vas savjet.
Naoteklina jednog stopala i dio gležnja, krastice i prištići praćeni sa visokom tempraturom ( 38,0-40.0). Oteklina je naročito izaražena kod dva prsta noge i ne povlači se nakon 4 dana, iako pacijentica prima pencilin, pije voltaren forte, Dimidril tablete i lupocet koje joj je prepisao liječnik. Bolesno mjesto maže bivacyn mascu i stavlja obloge acidi borici (sol 3%). Isti simptomi su se pacijentici javljali od 1998 godine, iako mnogo blaže. Tada su bili liječeni penicilinom koje ona jako teško podnosi zbog alergije na penicilin. Da li je bolest zarazna i da li nuzno zahtijeva bolničko liječenje??? Da li je to crveni vjetar i koje bi se pretrage trebale obaviti da bi se točnije odredila dijagnoza? Nije vađena krv ukoliko bi uzrok bio streptokok. Pacijentica je rođena 1959.g
Bila bi Vam jako zahvalna na brzom i iscrpnom odgovoru, naročito stoga što se bolest javljala više puta a da se nikada nije postavila konkretna i točna dijagnoza.

prof dr Jasna Lipozenčić

Može se raditi o crvenom vjetru prema Vašem opisu. Potrebno je učiniti pretrage: AST, ASTA, bris ždrijela s antibiogramom, mikološku obradu, bris iz prištića, kompletnu krvnu sliku. Po nalazima provesti liječenje i sprijećiti oštećenje primjerice srčanog mišića.