Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

ekcem

irena

S 13 godina na preponi mi se pojavilo crvenilo nepravilna oblika. Ubrzo se je koza na tom mjestu pocela ljuskati, i te ljuskice moglu su se i guliti, a ispod je bila kao tanka crvena koza (svrbilo je). Ta nazovi "fleka" se je sirila, smanjivala, nestajala na neko vrijema, pa vracala i tako ...Obilazila sam doktore (kozne) i nista. Od njihovih terapija nije bilo nikakvog poboljsanja.
Nakon 10 godina doktorica opće prakse mi preporucuje kremu Afloderm. Koristim je vec godinama, i to na sljedeci nacin: 1 ili 2 puta u 3 tjedna namazem to podrucje kada osjetim da ce se pojaviti (ja to osjecam), a nekada prode i par mjeseci da se ne pojavi. I tako to traje.
Zanima me Vase misljenje o navedenom problemu, te da li mi ta krema posto sadrzi kortikosteroide moze naskoditi, iako je kao sto sam navela relativno rijetko upotrebljavam.
Da li mi mozete preporuciti neku "laksu" kremu?

Prof.dr.sc. Jasna Lipozenčić

Nije dozvoljeno koristiti duže vrijeme kortikosteroidne kreme, pogotovo u preponama gdje se može superponirati gljiva. Za njegu kože koristite Bepanthen mast. U sljedećem recidivu dođite u Kliniku za kožne i spolne bolesti KBC i MF Sveučilišta u Zagrebu, Šalata 4 zbog laboratorijske obrade.