Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

osip

lidija

Prije mjesec dana počela sam uzimati kontracepcijske tablete Trinovum. Nakon uzimanja prve kutije pojavile su mi se fleke u predjelu trbuha i stražnjice do prsa i koljena, tamnocrvene boje i veličine jagodice i manje. Ne osjete se na dodir i ne svrbe me, ali su jako neugodnog izgleda. Mislila sam da će se osip povući kad prestanem uzimati tablete, ali odonda je prošlo već 2 tjedna a osip je i dalje prisutan, jedino što se ne širi. Još nisam bila u prilici otići do liječnika. Da li postoje preparati pomoću kojih će taj osip nestati, i što ga je uzrokovalo?

prof dr Jasna Lipozenčić

Prema Vašem opisu može se raditi o urtikarijalnom osipu medikamentozne etiologije. Da li povremeno koristite neke lijekove (npr. vitamine, za spavanje, protiv bolova)? Prestanite koristiti sve lijekove i trošite jedino antihistaminike npr. Telfast 180 mg dnevno. Dođite za 10 dana na kontrolu u Alergološku ambulantu Klinike za kožne i spolne bolesti Medicinskog fakulteta sveučilišta uZagrebu, Šalata 4, s dnevniko konzumiranja hrane i oznakom intenziteta izbijanja urtika.