Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

gljivice

kićo

Dali je moguća gljivična infekcija folikula dlake i koja bi bila terapijska preporuka u tom slucaju(dali tada protugljivične kreme mogu dovoljno duboko prodrijeti pod kozu da bi bila uspješna terapija ili je neophodna terapija tabletama?)Unaprijed zahvalan!

Biba

Pitanje za prof. Lipozenčić

Oko Nove Godine pojavile su mi se na tabanu lijeve noge nakupine crvenih prištića, koje su se nakon nekoliko dana počele ljuskati. zatim su se povukle sa stopala, ali su se pojavile na gležnju. Pokušala sam sa nistatin-deksametazon kremom ali nuje ništa pomoglo. Zatim sa Bepanten kremom, ali bez uspjeha. Da li mi možetesavjetovati da li se radi o gljivičnom oboljenju ili možda psorijazi prema opisu dermatoze.
zahvaljujem na odgovoru

Biba

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Da bi se za neku promjenu moglo reći da je uzrokovana gljivama, prvo je potrebno to dokazati mikološkom pretragom. O načinu liječenja (da li kremama ili lokalno) odlučiti će liječnik ovisno o lokalizaciji te proširenosti promjena.