Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Gljivicna upala

rafaello

Postovani,
prije dva dana sam slucajno otkrila da mi je sire podrucje oko anusa (od ispod trtice tj tamo gdje se spaja to podrucje guzice pa do prijelaza izmedu anusa i vagine) jako crveno. Svrbez, peckanje ili bol nisu prisutni. Lijecnica mi je rekla da se vjerojatno radi o gljivicama te sam dobila preporuku da dvaput dnevno perem to podrucje sa ph neutralnim sapunom i stavljam obloge od kamilice, a zatim namazem Klotrimazol te da tako postupam tjedan dana. Vec nakon jednog koristenja crvenilo mi se smanjilo, ali moje pitanje je moze li se ovo prenijeti na partnera putem spolnog odnosa kao i to kolika je mogucnost opetovanog povratka nakon zavrsetka terapije?

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana,
da bi se gljivična infekcija potvrdila sa sigurnošću, potrebno je učiniti bris kože.
Ako se to smirilo na antimikotičku terapiju, vjerovatno i je riječ o gljivičnoj infekciji, no savjetujem da provedete terapiju barem 7-10 dana.
Prijenos na partnera nije vjerovatan, a mogućnost povratka ovisi više faktora i o stvarnoj dijagnozi.
U tom su području česte i iritacije, pa i inverzna psorijaza.
Ako se promjene budu vraćale, svakako savjetujem pregled dermatovenerologa.