Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

HERPES

Ljubo

Prebolio sam HERPES ZOSTER za vrijeme domovinskog rata. Nakupinu crvenih mjehurića sam imao na ljevoj strani prsa. Možete li mi objasniti razlog zaraze, kakva je to bolest i dali ima nuspojava. Imam 29. g
Hvala

prof.dr.Jasna Lipozenčić

Herpes zoster je bolest koju uzrokuje virus varicella zoster.Kod djece navedeni virus uzrokuje varičele (vodene kozice), a zoster nastaje reaktivacijom tog virusa u osoba koje su preboljele varičelu.Bolest se češće opaža kod bolesnika koji boluju od kroničnih i malignih bolesti,te kod osoba kod kojih je oslabljen imunitet.Nakon preboljelog zostera mogu se još mjesecima pa i godinama osjećati bolovi u regiji koja je bila zahvaćena.