Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

HPV testiranje

Sun1623

Poštovani doktore,

molim Vas za mišljenje. Dečku je potvrđen pozitivan nalaz na neklasificirani tip HPV-a. S obzirom da sam pročitala da testovi za muškarce nisu pouzdani, što to znači u ovom slučaju kada je test pozitivan?

Također, da li u Hrvatskoj postoji opcija da se sazna koji točno soj (ili sojeve) iz te skupine ima ili je trenutnim testovima moguće saznati samo o kojoj se skupini radi?

Po Vašem mišljenju, kolika je šansa da u njegovim godinama (38 godina) imunološki sustav očisti tijelo od virusa? I mislite li da ima smisla ponavljati test zbog toga za par mjeseci?

Hvala unaprijed!

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana,

ako je test positivant na HPV, ne vidim razlog za sumnju. Testovi na HPV obično pokazuju da li se radi o HPV visokog rizika (HR) ili niskog rizika (LR) te neklasificirane tipove. Neki testovi točno i razlučuju o kojim se tipovimna radi.
Kada je osoba pozitivna na HPV, virus je u organizmu stalno prisutan, nepostoji izliječenje u smislu da postane negativan. Potrebne su kontrole i terapija u slučaju vidljivih promjena uzrokovanih HPV-om (npr. kondilomi).

Sun1623

Poštovani,

hvala Vam na brzom odgovoru. Znate li gdje se može napraviti test da se sazna točno koje tipove HPV-a ima iz neklasificirane skupine?

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani,
Znam da u poliklinici Virogena plus rade i detekciju i tipizaciju HPV-a.