Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

klamidija

zoran

Pronadjena mi je klamidija, s kojom sam se, pretpostavljam zarazio prije otprilike pola godine. Da li se zaraza moze prenjeti unatoc koristenju kondoma, diranjem vagine pa onda eventualnim dotcanjem svog spolnog organa? Citao sam da klamidija moze ostavljati posljedice na krvnim zilama i unutarnjim organima. Kakve posljedice mogu imati ako je ljecena nakon pola godine od zaraze? Hvala.

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Infekcija klamidijom spada u jednu od najčešćih spolno prenosivih bolesti današnjice. Relativno je blagog kliničkog tijeka tako da često prođe nezapaženo. Kod žena infkecija može perzistirati te kao posljedicu imati upalne bolesti male zdjelice, izvanmaterničnu trudnoću i sterilnost. Korištenje kondoma je dobra zaštita od infekcije. Kad se provodi terapija potrebno ju je provesti u oba parnera.

zoran

Hvala na opcem odgovoru. Ipak, niste direktno odgovorili ni na jedno pitanje. Imam bol u testisu, tako je i nadjena, nakon tjedan dana antibiotika traje i dalje. Unaprijed hvala na odgovorima.

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Kod kroničnih infekcija terapiju treba provoditi dulje vremena (znači više od 2 tjedna koliko je preporučena terapija za akutne infekcije). Stoga bi bolnost koju opisujete trebala biti blaža. U slučaju trajanja bolnosti svakako bih vam savjetovala pregled urologa.

zoran

Opet mi niste odgovorili na pitanja iz moje prve poruke. Vjerujem da to isto zanima i druge. Hvala!