Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Melanom?

kismo

Poštovani,
sinu od 15 g. mi je postavljena sumnja na maligni melanom. Vidjela sam mu na stražnjici madež crne boje nepravilna oblika i odvela ga dermatologu prije 3 dana. Dermatologica je klinički i dermatoskopski postavila sumnju na MM.Napisala je da se glutealno lijevo vidi madež u razini kože, izrazito crno smeđe boje, blago elevirana, veličine 5x4 mm, dermatoskopski izrazito nepravilna globularna struktura s pseudopodijima. Naravno da smo u šoku i strahu. Madež je već jucer uklonjen u Klaićevoj bolnici. Kirurg je jako optimističan, misli da se, iako naravno nije vidio madež dermatoskopski i čeka se phD nalaz), ne radi o melanomu, već možda tipičnom Spitz madežu. Moje je pitanje, što može kirurg vidjeti pri otklanjanju madeža?lp i hvala

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana, dijagnoza melanoma ili sumnja na melanom postavlja se na temelju kliničkog i dermoskopskog pregleda, a metoda za potvrdu dijagnoze je patohistološki nalaz (PHD). U tom smislu, kirurg ne može ništa relevantno vidjeti pri otklanjanju madeža, već patolog ispod mikroskopa.