Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

osjetljiva koža

Katarina

Ja Vas molim da mi pomognete oko problema koji me mući prilično dugo.Moj problem se sastoji u tome što imam izrazito osjetljivu kožu neposredno ispod očiju. Svakih dva do tri mjeseca (ponekad i češće) to područje me izuzeto peće uz lagani otok te borice. Izuzetno zna biti i crveno. Moj liječnik mi kao terapiju daje Dexamethason-Neomycin mast nakon čega se ta iritacija u putpunosti povuće.
Bojim se prečeste uporabe te masti jer u indikacijama stoji upozorenje da česta i dugotrajna uporaba može dovesti do oštečenja vidnog živca.
Molim Vas da mi kažete što je to i kako koristiti Dexamethason-Neomycin mast bez straha od posljedica.
Zahvaljujem na odgovoru!

prof dr Jasna Lipozenčić

Moglo bi se raditi o konatknom alergijskom dermatitisu na kapcima. Nakon primjene kombinacije kortikosteroidne masti s antibiotikom (dexamethason-Neomycin) uslijedi regresija, no može doći pri prolongiranoj primjeni do senzibilizacije na neomycin. Stoga, savjetujem učiniti epikutani test, primijeniti u recidivu čistu kortikosteroidnu mast (aclometazon) 2x dnevno tijekom 7 dana, a potom Bepanthen mast.