Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Phd nalaz

kismo

Poštovani,

otac, 1948. godište je prije 2 tjedna odstranio izraslinu na trupu koju ima cca godinu dana. Prvo je bila kao crvena mrlja u razini kože, a onda se prije mjesec dana uzdigla kao čvor.
Danas je došao phd nalaz, a budući kontrolu kod dr ima tek za 7 dana molim Vas za mišljenje.
Znam da je riječ o raku kože, ali kakva je situacija, treba li reekscizija? kakve su prognoze?Može li metastazirati?
U phd nalazu piše
Carcinoma baseocellulare
Isječak kože 4:2:0,5-0,8 cm s uzdignutom, ulceriranom sivkastom tvorbom promjera 1,5 cm.
Histološki površina je dijelom ulcerirana. Na površini se vidi krusta građena od fibrina i neutrofilnih granulocita.bazalni slojevi epidermisa i veći dio dermisa prožeti su tumorom građenim od tračak i nakupinaatipičnih bazaloidnih epitelnih stanicakoje na periferiji palisadiraju.Na bazi je žarišno srednje obilan mononuklearni upalni infiltrat.
Tumorsko tkivo ne dopire do resekcijskih rubova niti do baze isječka.

Hvala!

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani,

riječ je o najčešćem epidermalnom karcinomu kože, koji je odstranjen u cijelosti te stoga nije potrebna reekscizija.
Prognoza je odlična jer ti tumori ne metastaziraju, no potrebne su redovne kontrole kod dermatologa jer koad pacijenata koji jednom imaju bazocelularni karcinom, veća je šansa da dobiju i drugi. Prva kontrola je 3 mjeseca po operativnom zahvatu, a potom za 6 mj. i 1x godišnje.