Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Pitanje o sportu i madezima ???

Zlatko

Pozdrav.
Imam 18god, bavim se sportom (kosarkom) i odatle pocivaju moja pitanja. Dakle, posto i sam imam mnogo benova (mladeza ili kakoli vec, hihi) zanimalo me koliko je opasan fizicki kontakt sa mladezima ili koliko je opasno ako se zgrebe mladez i kakve su posljedice. Posto nigdje nisam mogao naci konkretan odgovor obratio sam se vama - cybermedu. Takodjer me zanima da li treba da se prestanem baviti sportom (sto definitvno ne bih volio) radi tih crnih tockica na mom tijelu. Imam i dosta prijatelja koji se bave sportom (npr. rukomet) a takodjer ih zanima ovo. Posto kosarka vise nije fini sport zanima me sta mi savjetujete (usput najveci madez koji imam je promjera do 1cm a na ledjima imam takodjer bijeli madez (ili bredavica neznam sta je) isto 1cm i ispupcena kao i ovaj madez na stomaku, dok su ostali skroz maleni i svi su crni ako to ista znaci.
Dakle da skratim pitanje, koliko je sve to opasno i sta raditi u mom slucaju ???

Sve najbolje,
Zlatko.

Prof dr Jasna Lipozenčić

Sport ne utječe na stvaranje novih madeža. One od rođenja treba kontrolirati po ABCDE pravilu. Mehanička oštećenja mogu na postojeće madeže imati negativnog utjecaja. Savijetujem da dođete u Ambulantu za pigmentne tvorbe Klinike za kožne i spolne bolesti, Šalata 4. Zagreb ili u KB "Sestre Milosrdnice" gdje će se učiniti "mapping", kirurški odstraniti veće i suspektnog izgleda , a kontrolirati ostale madeže u određenim intervalima.