Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

psorijaza

Marina

Željela bih više znati o mogućnostima liječenja psorijaze.
Unaprijed hvala,

Marina

Prof.dr.sc. Jasna Lipozenčić

Psorijaza je česta kronična kožna bolest. Posljednjih 20 godina učinjen je napredak u liječenju psorijaze. Prema tipu i obliku psorijaze liječenje je različito: keratolitici (5%-tna salicilna mast) sami ili u kombinaciji s kortikosteroidom (npr. Locasalen ili Belosalic), preparati s katranom (cignolin -0,5-4%-tni ili komercijalni proizvod dithranol; antralin), lokalni retinoid tazaroten gel 0,5% ili 1%-tni; fototerapija s UVB zrakama, naftalanoterapija, fotokemoterapija (PUVA s peroralnim fotosenzibilizatorom ili PUVA-Bath liječenje); imunosupresijom u općoj terapiji, npr. methotrexat i ciklosporin i drugo.
Liječenje psorijatičara je individualno i potrebno je doći na pregled u Ambulatnu za psorijatičare i fototerapiju naše Klinike, Šalata 4.