Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Reakcija kože na sunce

Zorica

Poštovani,

u veljači 2001. dala sam kirurški otkloniti nekoliko madeža. Histološki nalaz je bio uredan i rane su dobro zacijelile. Dali se smijem sunčati usprkos otklonjenim madežima? Zabrinjava me i to da nakon gotovo svakog sunčanja ili odlaska u solarij dobijem nove sitne madeže (crne i smeđe boje), da se postojeći madeži povećavaju te dobivam sitne jako crvene točkice? Imam smeđu kosu i plave oći i mažem se kremama sa visokim zaštitnim faktorima. Zanima me i to dali je odlazak u solarij za mene zdraviji? Molim Vas da mi preporučite najoptimalniju dozu sunčanja u solariju ili na suncu a da ne ugrožava zdravlje moje kože.

Unaprijed zahvaljujem.

Zorica

Prof.dr. Jasna Lipozenčić

Vi posjedujete tip kože koji nije dobro izlagati suncu bez zaštitnih krema.
Zbog odstranjenih madeža bi se mogli sunčati, no zbog podataka da Vam se uvijek javljaju novi, savjetujem testiranje osjetljivosti na UV zrake u Ambulanti za fototestiranje Klinike za kožne i spolne bolesti KBC, Šalata 4, a potom će se odrediti optimalna zašita. Ipak, ako ne obavite testiranje ove godine, trebate primijeniti zaštitnu kremu s faktorom 20 za UVA i UVB koju nakon izlaganja suncu treba oprati s kože.