Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

upomoc!

Maja

Postovani,

nikad nisam imala herpes ni na usnici ni na nekom drugom dijelu tijela, tako da pretpostavljam da sam ''imuna'' na njega (jer sam sigurno bila u prilici da mi se manifestira pa nije).
Medjutim, da li ja mogu dobiti genitalni herpes putem oralnog seksa ako je moj decko tada imao herpes na usnici??
Da li to sto sam otporna na herpes/groznicu na licu ujedno znaci i da sam imuna na taj genitalni herpes?
Da li je to isti virus pa imunost vrijedi za "cijelo tijelo"??
Njemu je to bio negdje 6.dan od izbijanja herpesa na usni, kad se vec napravila krastica - da li je tada bio jos uvijek zarazan?
(p.s. oboje imamo 24 g. i vec smo 2 i pol godine zajedno)

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

Prof. dr. Jasna Lipozenčić

Herpes na usnici, licu ili drugdje na tijelu, osim spolovilu uzrokuje virus herpes simpleksa tip 1, a na spolovilu tip 2. U koliko se niste inficirali virusom u djetinjstvu vjerovatno nećete niti sada. Herpes nećete dobiti putem oralnog seksa. Oslabljen Imunološki sustav omogućuje recidiv herpesa i genitalnog i ekstragenitalnog ako u organizmu već postoji virus 1 ili 2.