Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Urtikarija,Candida ili (Celijakija)?

morris1977

pozz..nov sam na forumu pa neznam dali sam u svemu ispravno postupio sta se tice foruma..imam 43 godine i imam strašan problem sa osipom na kozi ..prošle godine u svibnju napravio sam kuru antibiotika( Medazol+Klimicin) radi zubnog mesa..uz njih sam uzeo i probiotike..na samu terapiju nisam imao ikakvih problema ali neko vrijeme nakon zavrsetka terapije imao sam cijelo ljeto problema sa trbuhom(meni je inace dijagnosticiran Sindrom iritabilnog crijeva od malena),ugl to s trbuhom nisam znao dali povezati sa antibioticima ili ne vec kad kod same terapije nisam imao nikakve smetnje nego tek neko vrijeme nakon a smetnje s trbuhom imam od kad znam za sebe,ali nevezano za prehranu,jedino sta znam da mi trenutno zasmeta je laktoza,ostalo ne,ima perioda kad ima svaki dan problema i periodi kad nemam mjesecima nista.Ugl trbuh se smirio ali sam u 10mj poceo dobivati crvene fleke po tjelu,najvise na rukama i nogama..dermatolog mi dao Telfast tablete koje su to smirile pa kroz cijelu zimu i proljece nisam imao ponovljenih napada,problemi su poceli opet u 6mj,osip po rukama i nogama,uzeo samo opet Telfast tablete ali nista,pa sam uzo Escontral i isto nista,pa Claritine i isto nista,na kraju sam morao otici primiti kortikosteroide Dexa+Synopen..ali i to je trajalo samo par dana dok su inekcije djelovale..sam Synopen mi isto nije nista djelovao,primio sam 4xDexa+synopen i 2x samo synopen u razmaku od 10 dana cca..pa sam odustao jer mi je doktor rekao da se nemoze tako dugorocno jer je stetno..i tako iso na sve moguce pretrage ..izašlo je da mi je ukupni iGe bio 227, da sam imao Candidu Albicans u stolici,antitjela na candidu u krvi,koja su mi bila: IgG 32,18 IgM 11.58 , i Candidu u zdrijelo..plus imao sam antitjela na tkivnu transglutaminazu 33.0 ..zbog silnog osipa kojeg sam imao savjetovano mi je da odmah izbacim gluten iz prehrane i da uzmem terapiju za Candidu,alergo test su mi rekli da nemgu takav osut niti ic napravit tako da to je ono sta mi je nađeno..danas je mjesec dana da sam na bezglutenskoj prehrani i na trecoj kutiji Diflukan( popio sam prvu terapiju 1 tableta na dan 14 dana..zatim nakon 5 dana 1 tableta svaki drugi dan,pa imam jos jednu kutiju po 1 tableta svaki cetvrti dan,tako mi prepisao doktor),ugl pišem vam to tu jer i dalje imam osip..svako jutro mi se pojave sitne tockice po rukama,od podlaktice do šake i prstima ovisno o danima,neke dane vise neke manje,ali uvijek nakon sta ustanem iz kreveta,tokom noci nemam nista,kad ustanem odma bukne i kroz dan nestane ,i tako svaki dan..napisao sam takav naslov bas zato sta uz svu hranu bez glutena i terapiju za candidu ja neznam zasto i dalje budem osut..

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani,
Vaš je problem kompleksan i svakako je potrebno praćenje, obrada i liječenje kod dermatologa.
Prema opisu moglo bi se raditi o urtikariji.