Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

vodene kozice

nita

Poštovana doktorice,
živim u panici od vodenih kozica,a ne znam kako da si pomognem ako uopće ikako mogu!
Imam 26 godina i kao dijete nisam preboljela vod.k.
Brat mi ima 19 godina i sada je dobio vodene kozice, a kao dijete ih isto nije imao.
Budući da zajedno živimo, bojim se da i ja ne dobijem v.k.
Zanima me koje mjere mogu poduzeti da smanjim rizik dobivanja v.k.? Da li bi mogla na neki način još ojačati imunitet ili nešto slično?

Unaprijed zahvaljujem!

prof dr sc Jasna Lipozenčić

Teško se izolirati od virusa varicella zoster virusne infekcije ako živite zajedno s bratom. Da li ste oboljeli vidjeti će te obrzo jer već sada možete biti u inkubaciji. U koliko Vam izbiju mjehurići po koži popot zvjezdanog neba (mogu i na vlasištu) tada je bitno obavljati dnevnu toaletu i spriječiti bakterijsku superinfekciju. Sada Vam lijek za podizanje imuniteta nije potreban, no protiv slijedećih mogućih infekcija korisno je liječenje npr. Imunal 20 kapi dnevno.