Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

problem genetskog naslijeđa kose

dragana

Imam jedno pitanje, naime nedavno sam bila na dubinskom pregledu kose mikrokamerom.Nalaz je dobar, korijen kose je prema riječima gospodina na pregledu takav da ne može biti bolji, osim što na vrhu postoji jako jako masan sloj.Imam i nešto prhuti.Preporuka je da kosu sušim sušilom za kosu, a ne "prirodno".Genetika u mojoj obitelji poziva na opreznost jer oba roditelja imaju lošu kosu, a ja sam na taj pregled otišla zbog trenutnog velikog ispadanja kose.Rečeno mi je da će se i moja kosa nakon poroda znatno razrijediti ukoliko majka ima lošu kosu.Zanima me da li je moguće da se to dogodi, bez obzira na zdravlje moje kose(inače je zaista njegujem), ukoliko je to tako postoje li preparati kojima ću to spriječiti ili bar prolongirati i kako se riješiti ove masnoće.Nisam spomenula svoju dob, imam 28 godina.

Prof.dr.sc. Jasna Lipozenčić

Ukoliko ste nma pregledu kose dobili nalaz koji dokazuje normalan rast kose (postotak anagenih, halogenih, telegenih i distrofičnih vlasi u granicama normalnih vrijednosti), tada se s 28 godina ne trebate brinuti i nasljeđu. Bitno je nasljednu seboreju vlasišta održavati pravilnim ishranom, bez začina, alkohola, kolača s orasima, stresova, regulacijom probave, uporabom biljnih šampona ili vitaminskih odnosno šampona i losiona, koji utječu na porast kose (npr. Dercos, Antistin i drugo). Peroralna primjena B6 vitamina je korisna.