Kardiologija

kompenzirana srčana sjena na rtgu

hrc183

u sklopu pripreme za manju operaciju bio sam na rtg srca i pluća.
nalaz je:
RTG srca i pluća prikazuje kompenziranu srčanu sjenu.

inače mjesec dana prije bio na sistematskom i nalaz ekga je:
sinus aritmija 77/min, PQ 0,12 sec
Nema bitnih promjena na ST spojnicama niti T valovima.
Na srcu nalaz aritmične akcije, jasnih tonova, šumova nema, RR 120/80 mmHg

inače nemam vrtoglavicu, slabost, gubitak daha, nikakvih ozbiljnih problema
rijetko osjetim probadanje dok mirujem, pretpostavljam od nervoze,
tokom fizičkih aktivnosti nema problema.

Inače i tokom ekga i rtga sam bio u stresu, ako to što znači.

zanima me kakva je to sjena na srcu, te s obzirom na ekg imam li razloga za zabrinutost i trebam li poduzeti daljne korake?
(osim kontrole stresa)

Hvala

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

To je nomenklaturna glupost iz kamenog doba radiologije. U načelu normalan nalaz,