Kardiologija

Pojašnjenje nalaza i bridging?

kismo

Poštovani,
imam 37 godina i napravila sam kardio obradu, pa bi vas molila za vaše mišljenje.
Nakon napravljenog EKG-a, na kojem je bio prikazan T val (koji dr od kad radim EKG tumače kao normalan nalaz ), poslana sam na nošenje holtera, koji je pokazao - max. registrirana ST depresija inferiorno 1mm. Dr. me potom poslala na ergometriju, prije kojeg mi je napravljen UZV.
Prepisujem nalaz:
EKG nalaz: sinusni ritam 89/min, PQ 144", intermedijalna el. os, bifazični T val u DIII i a VF kao fiziološka varijanta NORMALNOG NALAZA!!!QTc o,427"- uredan nalaz konvencionalnog EKG-a u mirovanju.
UZV - nema znakova prirođene, niti stečene srčane greške. Dimenzije srčanih šupljina i širina lumena velikih krvnih žila, kao i debljina stijenki miokarda lijeve klijetke su također uredni. Sistolička i dijastolička funkcija miokarda izvrsna. Nema znakova plućen arterijske hipertenzije, nitiperdijakalnog izljeva niti konstrikcije - uredan nalaz UZV srca s color dopplerom
ERGOMETRIJA - prekinuta u 10:10 minuti u IV stupnju po protokolu po Bruceu radi postignute submax, tj. postignutih 90% max. frekvencije pulsa uz subjektivno dobro osjećanje, bez ikakvih diferentnih prsnih angioznih tegoba ili ekvivalenta istih, i izraženi porast krvnog tlaka. ( moram napomenuti da mi je tlak već pri dolasku bio 155/100 - sigurno od panike i stresa, jer inače imam uredan tlak, često doma mjerim). Tijekom samog opterećenja se u lateralnim odvodima registrira promjeniva horizontalna do ascedentna denivelacija ST spojnice od 1,2 - 2 mm od 0,06 sec, neovisno o frekvenciji pulsa i stupnju opterećenja. Poremećaji ritma i smetnje provođenja nisu zabilježeni. Rekuperacija se postiže u 9:27min uz promptno vraćanje ST spojnice u početne vrijednosti odmahpo porestanku opterećenja.
ZAKLJUČAK: test opterećenja je negativan do graničan, odnosno unatoč postignutom opterećnju od čak 12,00 MET i izostanku diferentnih prsnih angioznih tegoba, gore opisane promjene ST spojnice zahtijavaju etiološko razjašnjenje tj,. isključenje njihove ishemičke geneze. Neophodna je evaluacija testa MSCT koronarografijom.
I sad sveukupno mišljenje:
UZV je u cijelosti uredan i isključena je prirođena ili stečena srčana greška. Nalaz ekg u mirovanju isto uredan, a pojava bifazičnog T-vala u DIII i aVF je fiziološka varijacija normalnog nalaza. Promjene ST spojnice u mirovanju u inferiornim odvodima nisu registrirane,a povremene arnije verificirane u nalazu konvencionalnog EKG mogu osim položajne, biti i fiziološka varijanta u zdravih osoba,odobito u DIII odvodu. Iako ne postoje klinički znakovi koji bi u nalazu testa opterećenja upućivali na ishemičnu bolest srca,a i sama promjenjivost ST spojnice od horizontalne do ascendentne denivelacije unutar 1 minute testa, neovisno o frekvenciji pulsa ili stupnju opterećenja u lateralnim odvodima, iako značajno u apsolutnim vrijednostima, također ne bi upućivala na miokardnu ishemiju. Međutim, radi definitivnog isključenja ishemičke geneze, neophodno je učiniti MSCT koronarogarfiju (ev. bridging??). moli se da u poliklinici Medikol učini traženu pretragu.
Eto to bi bio nalaz. Moram priznati da sam ga pokazala prijatelju koji je specijalizant kardiologije i po njemu je ta MSCT koronografija nepotrebna.
Htjela bi cuti vaše mišljenje o nalazima, što je bridging i da li je to opasno, da li bime vi na osnovu ovih nalaza poslali na MSCT koronografiju?
Puno hvala

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Bridging je funkcionalna pojava pri čemu jedan dio prednje silazne koronarne arterije (koja se po prednjij stijenci srca po površini spušta do vrška srca) ponire u manjoj ili većoj mjeri u sam srčani mišić, pa ju u fazi stiskanja glavne lijeve klijetke (kontrakcija) može dodatno stisnuti, uslijed čega protok može biti privremeno smanjen. To je vrlo rijetko takva pojava da uzrokuje smetnje i zahtijeva ev. terapiju (inače, nema baš jako dobre terapije, operacije, stentovi, sve su to dosta loša rješenja).

U Vašem slučaju dakle, treba reći da je šansa na temelju opisanih nalaza da Vi imate nekakv značajan bridging vrlo, vrlo malena. Imate pametnog prijatelja, slažem se da MSCT nije potreban (nepotrebno zračenje, bez konkluzivnog nalaza, otkako se ta pretraga pretjerano radi, skoro svaki nalaz ima opisan bridging, pa ispada da bi ljudi od toga trebali valjda umirati kao muhe, a to se, na svu sreću, ne događa). Ako nemate smetnji (niste naveli kakva Vam je ev. obiteljska anamneza, tj. da li je netko od bliskih članova obitelji imao problema sa srcem, posebice u mlađoj životnoj dobi?), najvjerojatnije nije potrebno poduzimati više ništa. Odaberite kardiologa koji će Vas suvislo voditi.

jasna1012

Hvala na odgovoru!
Što se tiče obiteljske anamneze, jedino je tata imao moždani udar s 57 godina ( visok tlak i šečer, tad otkriveno).
Nisam otišla na MCST koronografija, nego me dr. opće prakse poslala u Srčanu polikliniku na još jednu ergometriju. Nalaz je sljedeći, pa vas molim da ga prokomentirate:
procjena kardiorespiratorne sposobnosti: POTROŠNJA KISIKA očekivana 2,2 l/min ili 34 ml/kg/min, postignuta 2,2l/min i 33 ml/kg/min
PULS; u mirovanju 103/min, očekivani maksimum 182/min, 6. minuta poslije opterećenja 96/min, postignuti maximum 160/min
TLAK: u mirovanju 140/90, max 170/80, 6 min. poslij eopterećenja 130/80
DVOSTRUKI PRODUKT RRxP/1000 27
METABOLIČKI EKVIVALENT ( MET):9,4

EKG
nema premećaja ritma i smetnji provođenja

Funkcijska klasifikacija (NYHA): I
FAI: ne postoji
Integrirani funkcijski kardiovaskulkarni kapacitet: 97% ( REDUKCIJA ZA 3% )
TEST KORONARNE REZERVE
nalaz uredan

Zbunjuje me na samom EKG ispisu piše sinus rhytm with sinus arithmia
right atrial enlargment
nonspecific ST abnoramility
abnormal EKG,

a na nalazu što je dr. napisala je kao EKG u redu?!
hvala, Jasna

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

To je uredan nalaz, mislim da možete biti mirni.

kismo

Danas sam ipak zbog gušenja i nedostatka zraka otišlo kod kardiologa.
Napravio mi je EKG ( opet depresija u ST spojnicama , ako dobro vidim do -0,75-1,00) . Na ispisu piše sinus tachycardia ( zbog panike je puls bio 108-117, left atrial abnormality, ST i T abnormality consider inferior ischemia or left ventricular strain)
i isto kao i dr. u 6.mj prošle godine zaključio da bi trebalo napraviti MCST koronografiju da isključimo ishemijsku bolest i neki opasan bridging.
Ovaj put sam se isprepadala i odlučila napraviti odmah taj pregled.Prije sam odustala jer sam od više ljudi ( stručnih ) čula da je u mom slučaju nepotreban.
Evo nalaza:
LM, LAD s DG1,CX s OM granama, te dominatna RCA s PD im PL su tipične anatomije, urednog izgleda.

Distalno se na LAD nalazi plići MB dužine oko 2 cm.
U srednjem dijelu se na DG1 nalazi kraći, plići MB.
Zaključak kardiologa je su isključene signifikanzne aterosklerotske promjene na koronarnim arterijama, plići bridging na LAD i D1, te sa sistolička funkcija LV-a očuvana.
Terapija Concor 1x2,5 mg i može i Aspirin protect 1-100 mg

Veli da ovaj bridging nije opasan.

Kakvo je vaše mišljenje? Nisam shvatila može li mi taj bridging raditi probleme ( nedostatk zraka, potreba za udisajem.. ) ili je to više anksioznost

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Bespotrebno ste se ozračili, ovaj nalaz se mogao takav i unaprijed napisati. Opasan bridging je strašno rijedak, gotovo da ne postoji, posebno ne kod vas. Na vašem mjestu ne bih uzimao nikakve lijekove.