Kardiologija

moždani udar uzrokovan hipertenzijom

vlatka0812

Poštovani,
Moj otac ima 63 godine i prije dva tjedna je doživio moždani udar uzrokovan neliječenom hipertenzijom. Prema preporuci liječnika pije Lasic 1x1, Kalinor 1 eff, Norprexanil 10/10 mg navečer, Carvelol tbl 6,25 mg ujutro, Roswera 10 mg uvečer, Controloc tbl 40 mg ujutro te Cardipin retard ujutro odnosno uslijed povećanja tlaka!
Tlak mu tijekom dana varira od 120/76 do 160/95 te ukoliko naraste na ovu drugu vrijednost popije Cardipin retard. Ovo je tek nova terapija, provodi je svega par dana no zanima me da li je ovo u redu kombinacija, a ono što me dodatno brine su i niski otkucaiji srca koji se uglavnom kreće oko 60 otkucaija u minuti.

Hvala

vlatka0812

Dodatak na prethodno pitanje, prije tri dana su mu promijenili terapiju i sada pije ujutro Cordipin retard 20 mg, Nebilet, Controloc, a navečer Co - Perineva 4 mg i Cordipin retard 20 mg. Iako mu se tlak uglavnom kreće oko između 120/70 - 130/85 u tijeku dana se dogodilo da mu se tlak povisio na vrijednost 169/90 kada smo uveli i treću tabletu Cordipina retard 20 mg (u dogovoru sa liječnikom). Zanima me da li je ova kombinacija u redu i da li je bolje da umjesto Cordipina retard 20mg koji sad već pije tri puta dnevno uzme radije Cordipin XL dva puta dnevno.

Hvala

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Vaš bi otac ipak trebao doći na kardiološki pregld, ovakvi se savjeti teško mogu dati u par rečenica putam interneta.

Napomena: savjeti putem interneta su općenite preporuke i ne mogu zamijeniti uobičajeni liječnički pregled u ordinaciji.