Kardiologija

Nedoumice nakon holtera

diesel

Poštovani, radi povremenog pritiska u prsima i povremenih tupih bolova radila sam holter. Imam 29 god, nepusacica, vegetarijanka, ali kolesterol mi je 9,3.

Pri preuzimanju nalaza mi je receno da je sve ok, no kad sam procitala nalaz vidjela sam neke anomalije pa mi vise nije jasno trebam li se zbog toga brinuti ili dalje lijeciti. Piše ovako: Cijelo razdoblje snimanja prisutna postojana sinusna aktivnost s prosjecnom frekvencijom 87/min uz raspon 55-158 /min u formi sinusnog ritma. Snimanjem se biljeze SINUSNA tahikardije u svim situacijama koje pacijentica navodi kao "briga!"!. Tek vrlo rijetke pojedinačne VES (ukupno u snimanom razdoblju 2), te nekoliko SVES - nodalnih ES-a.

Možete li mi pomoći i rastumačiti napisano? Hvala!!

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Poštovana,

ovaj je nalaz Holtera u granicama normale, opisani događaji nisu razlog za zabrinutost, raspon otkucaja je normalan, postoje rijetke, beznačajne ekstrasistole koje imamo svi. Kolesterol od preko 9 postavlja pitanje tzv. primarne prevencije uzimanjem lijeka (statin). Nalaz treba ponoviti (uz to da prije toga treba biti propisno pripremljen za takvu vrstu vađenja krvi), pa ako je to stvarno takva vrijednost, ja bih pio lijek. Dijetom nećete srušiti vrijednost za više od 15%.