Kardiologija

SVT

Wizi

Postovani,

Pre par meseci bio sam na slavi - pojeo dosta hrane, dva zestoka pica, dva piva, celu noc sam osecao tezinu u zelucu. Ujutru sam osetio da mi srce stalno preskace, otisao u hitnu, radjen EKG, pritisak 130/80. Dijagnoza - PSVT (Misljenje jednog kardiologa da je rec o multifokalnoj atrijalnoj tahikardiji, drugog da je rec o Atrijalnoj fibrilaciji) puls 143. Nisam imao tegobe. Puls je bio toliki posto imam i nervozu srca, pa mi u ovakvim situacijama srce lupa. Terapija Propranolol, 3 x po pola dnevno, pola tablete i andol 100 svako vece, lorazepam po potrebi. Od tada je sve bilo u redu na kontrolama, svi testovi su radjeni, sve je u redu, holter EKG, ultrazvuk srca, test na koksaki, stitna zlezda. Doktor mi je rekao da ce mi izbaciti lekove, posto sam mlad i zdrav. Nakon tri meseca smanjena mi je doza na jednu cevrtinu dnevno propranolola ujutru i uvece. Nakon toga, moj doktor je zbog privatnih problema prestao da radi, i ja ne znam sta dalje da radim. Da li je i dalje potrebno piti propranolol? Treba li uraditi jos neke pretrage?

Hvala unapred na odgovoru.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Za sada prestanite uzimati lijekove. Ako se aritmija ponovi (izbjegavajte provocirajuće situacije!), javite se kardiologu.

Napomena: savjeti putem interneta su općenite preporuke i ne mogu zamijeniti uobičajeni liječnički pregled u ordinaciji.