Kardiologija

test koronarne rezerve - graničan

mirjamarina

Poštovani,

imam 30 godina, u obiteljskoj anamnezi prilično su zastupljena koronarna oboljenja.
Unazad neka 3 mjeseca imam povremena probadanja i bolove u prsima. Nalazi EKG-a i ultrazvuk srca su uredni.
Na srcu imam šum već više od 10 godina, na što sam i zaboravila, dok mi kardiolog opet nije rekao da ga imam.
Uglavnom, moje pitanje se više odnosi na graničan nalaz ergometrije.
1. Molim Vas možete li mi objasniti GRANIČAN nalaz ergometrije?
2. Liječnik mi je rekao da graničan nalaz nikada nije uredan nalaz te da s obzirom na probadanja u prsima, na mojih tek 30 godina i obiteljsku anamnezu - da je potrebno učiniti koronarografiju. Što Vi mislite o tome, je li uistinu potrebno da se podvrgnem toj invanzivnoj pretrazi?

Unaprijed hvala na odgovoru! mm

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Vjerojatno ne morate baš odmah na koronarografiju. Pokažite ergometriju invazivnom kardiologu i neka ona/on odluči.

Napomena: savjeti putem interneta su općenite preporuke i ne mogu zamijeniti uobičajeni liječnički pregled u ordinaciji.