Kardiologija

urodjene srcane mane kod beba

Danica 77

Molim vas,ako mozete,da mi odgovorite na pitanje.Nova sam na ovim stranicama i forumu pa nisam sigurna jesam li pravom doktor postavila pitanje,tj.kome trebam da postavim svoje pitanje.Napisat cu ipak ovdje pa se iskreno nadam nekom odgovoru.Prezivjela sam jako teske stvari u zivotu posljednjih dana.Beba mi je rodjena s teskom srcanom manom i nakon nepunih 8 dana zivota preminula.Radilo se o muskoj bebi,teskoj 3180 grama i dugoj 53 centimetra.Moja trudnoca tekla uredno i ginekolog kaze da nije vidio te srcane problema na ultrazvuku.Radi se o,u stvari napisat cu zvanicnu dijagnozu poslije smrti koju su mi napisali doktori.Znaci
Dg.N.temporarius,VCC˙(Transpositio vasorum magnorum,Defectus septi atriorum,Defectus septi ventriculorum,Ductus artriosus persistens,Chord aberans ventriculi sinistri),Insufficientio cardiorespiratoria,Exitus letalis.
Molim vas,ako mozete,napisite mi da li se radi o jako teskoj urodjenoj srcanoj mani i da li bi je beba prezivjela da je docekala operaciju i kakav bi mu bio kvalitet zivota dalje te koliko je operacija potrebno za ovakvu srcanu manu?Shvatite me ja kao majka sam neutjesna za svojim djeteom i samo razmisljam o tome sta da se je uradilo ovako ili onak.Prva mi je beba,prva trudnoca i muz i ja u tridesetim godinama.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Moja iskrena sućut zbog Vašeg gubitka.

Ja nisam pedijatrijski kardiolog, ali iz Vaših je navoda prilično jasno da je Vaše dijete imalo izuzetno tešku kombiniranu prirođenu srčanu grešku s vrlo malim izgledima za preživljenje. Mislim da si nemate što predbacivati i vjerujem da niste ništa bitno mogli poduzeti kako biste promijenili ovaj nemili tijek.