Neurologija

BENIGN INTRACRANIAL HYPERTENCION

goca

Molim ukratko pojašnjenje ove dijagnoze, o čemu je riječ? Pacijentica je upućena neurologu i na pregled
temporalne kosti.

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Benigna intrakranijalna hipertenzija je kronično stanje u kojem deblje mlađe žene razvijaju edem papile, glavobolju i porast intrakranijalnog tlaka sa ili bez drugih neuroloških znakova. Cerebro-spinalni likvor je normalan, a CT može pokazati manje ili normalne moždane lateralne komore. U navedenom poremećaju nema neuro-radioloških znakova osim mogućnosti sektorske atrofije papile vidnog živca. Ovo stanje može biti uzrokovano serijom metaboličkih i endokrinih promjena: jatrogene hipervitaminoze A i drugih egzogenih tvari (tetraciklini, nalidiksična kiselina, nitrofurantoin, korištenje ili brzo povlačenje anaboličkih steroida, kortikoidi, kao i pretjerana težina bolesnika). Liječenje benigne intrakranijalne hipertenzije odnosno sindroma pseudotumora mozga i sindroma velike slijepe pjege (unilateralni edem papile bez vidljiva uzroka) preporučuje promatranje i uzdržavanje od ikakva tretmana osim redukcije tjelesne težine (stanje se pojavljuje u kliničkoj praksi osobito u adolescenata). Tretman se sastoji iz provjere vidne oštrine, kolornog vida i vidnog polja u svrhu dijagnoze razvoja neuropatije zbog edema papile ili mogućeg zajedničkog vaskularnog uzroka. Ako se ispadi vidnog polja razviju i prolazne smetnje vida postanu prečeste, može se podrazumijevati kirurški zahvat fenestracije ovojnice vidnog živca.Problem koji se javlja pri ovoj proceduri je mogući ireverzibilni gubitak vida. Poslije stvarnog edema papile može nastati sekundarna optička atrofija s ili bez kirurške intervencije. Opisani kirurški pristup je prilično kontroverzan.