Oftalmologija

Proširena zjenica nakon vitrektomije

jjuren

Poštovani,
imao sam ablaciju retine i završio sam na vitrektomiji krajem 6 mjeseca. Zadnji kapi što su dali da koristim sam prestao stavljati početkom 8 mjeseca. Sad je sredina 10 mjeseca a ja i dalje imam proširenu zjenicu. Koliko treba da se zjenica vrati u normalno stanje nakon vitrektomije? Da li postoji šansa da će uvijek ostati proširena?

Hvala unaprijed na odgovoru.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Moguće je da zjenica ostane proširena nakon zahvata vitrektomije. Ukoliko se nije vratila u normalno stanje i predstavlja smetnju u funkciji može se primijeniti posebna kontaktna leće u boji šarenice ili, ovisno o nalazu prirodne ili umjetne očne leće, razmisliti o mogućim kirurškim rješenjima.