Otorinolaringologija

AST

fritz

Ne znam da li sam odabrao pravi forum za moje pitanje, ako nisam slobodno me uputite na pravo mjesto.

Imam poviseni AST vec nekoliko godina. Koliko sam uspjela skuziti radi se o
antitijelima na streptokoke, sto znaci da imam u organizmu streptokoke, ali
doktori ih ne mogu locirati. Do sada sam preboljela iridociklitis i vadila
sam krajnike. Zbog tog AST-a mi je smanjen imunitet, tako da stalno imam
prehlade, pa cesto pijem antibiotike. Sinusi su mi cijelo vrijeme u losem stanju. Nos mi je uvijek zacepljen.

Moja doktorica opće prakse mi je rekla da bih mozda mogao uzimati neke
injekcije od penicilina, ali da mi ona to ne preporuca, jer se moze i
umrijeti od njih, tako da je najbolje cekati da se AST smanji sam od sebe.

Zanima me strucno misljenje, ili barem upute kojem lijecniku specijalisti da
idem. Da li da idem kod nekog drugog po "second opinion". Je li taj AST
opasan?

Hvala.

mr.sc.dr. D. Markov

Poštovani Fritz,
Ne navodite koliko je povišen AST, što je vrlo važno za liječenje. Moguća je terapija Extencillinom. Budući da imate probleme s sinusima i preboljeli ste iridociklitis javite se otorinolaringologu. Mogući uzrok povišenog AST -a su upala sinusa. Ukoliko su sinusi stvarno u " lošem stanju" moguće je ambulantno učiniti punkciju i poslati aspirat iz sinusa na mikrobiološku analizu i ciljano liječiti sinuse instilacijom antibiotika u sinuse.