Otorinolaringologija

ct sinusa

ambroz

Poštovani!
Molila bih vas vaše mišljenje u vezi ct nalaza pns-a :
Prati se aplazija frontalnog sinusa.
Etmoidne celule,lijevi maksilarni i sfenoidni sinus su primjerene prozračnosti i razvijenosti.
U dnu desnog maksilarnog sinusa prati se lamelarno zadebljanje sluznice, visine do 3 mm, kao i malo polukuglasto uz latralni zid dimenzija 2x6 mm, prvenstveno kao posljedica upalnih promjena.
Mastoidne celule su primjerenje prozračnosti.
Nosni septum je blago deformiran u obliku slova s.
Na prikazanim kostima ne nalazi se znakova patoliške koštane pregradnje.

Zaključak: Lamelarno zadebljanje sluznice u dnu desnog maksilarnog sinusa prvenstveno u okviru postupalnih promjena.

Molim vas da mi kazete sto bi trebalo poduzeti dalje i da li bi trebalo sta poduzimati u vezi sinusa...
Da li je moguće da su ti sinusi uzrok konstantnih temperatura koje traju vec 4-5 mjeseci (temp. 37.00-37.5)
unaprijed hvala...

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana,
Obzirom da CT ne pokazuje tipične promjene karakteristične za kroničnu upalu sinusa, ne postoji gotovo nikakva vjerojatnost povezanosti sa subfebrilnom temperaturom. Dimenzije koštanog zadebljanja zida maksilarnog sinusa treba pratiti redovito CT-om i ukoliko se zamijeti ubrzani rast tvorbe, tada se razmišlja o operativnoj terapiji. Najvjerojatnije se radi o osteomu, benignoj koštanoj tvorbi, budući da CT ne pokazuje znakove koštane destrukcije. Osteom može izazivati smetnje svojom veličinom ili položajem u blizini sinusnog ušća, što kod Vas nije slučaj. Olakotna okolnost osteoma je da ga odlikuje vrlo spori rast. Prvi kontrolni CT sinusa nakon otkrivanja osteoma preporučuje se nakon 6 mjeseca.

ambroz

hvala vam na vašem odgovoru,,,,
jos samo jedno pitanje da li mi mozete reci gdje se moze izvaditi krv za pretragu ASTA?
nije bitno privatno ili preko socijalnog...
hvala unaprijed

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana,
Opisane promjene na sinusima ne govore u prilog mogućem uzroku subfebrilnih temperatura. Aplazija frontalnog sinusa predstavlja nerazvijen sinus, dok koštano zadebljanje desnog maksilarnog sinusa benigne etiologije zahtijeva redovito praćenje CT-om. Diferencijalno dijagnostički promjena desnog maksilarnog sinusa može biti benigni tumor koštanog tkiva, tkz. osteom, koji može izazvati smetnje pretjeranim rastom u smjeru sinusnog ušća. U svakom slučaju, osim redovitih CT kontrola, preporučuje se potraga za žarištem i uzrokom subfebrilnih temperatura.