Otorinolaringologija

devijacija septuma

Mario

Da li nakon operacije devijacije septuma sigurno nastupa poboljšanje kod svih tegoba (disanje, glavobolja,....).
Gdje se može obaviti operacija devijacije septuma, a da se pritom umjesto tufera ugrade silikonske folije (tj. da se može odmah nakon operacije disati na nos)?

mr.sc.dr. D. Markov

Poštovani Mario,
Prije operacije septuma savjetujem vam da napravite rinomanometriju koja će utvrditi prohodnost nosa, odnosno opstrukciju koja je uzrokovana septumom ili nosnom sluznicom. Tek nakon te pretrage moguće je reći koliko će operacija septuma poboljšati disanje na nos. Ukoliko je opstrukcija uzrokovana samo deformacijom septuma a ne upalom nosne sluznice , operacija će poboljšati prohodnost nosa , ublažiti glavobolje.