Otorinolaringologija

ima li nade?

bebelaa

Zaboravih napisati da ima metastazu u jednom limfnom čvoru na vratu. Ct nije pokazao ništa više od toga jednoga. Hvala.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana,
Prognoza ovisi o tri čimbenika, veličini primarnog tumora, prisutnosti metastaza u regionalnim limfnim čvorovima i prisutnosti udaljenih metastaza u plućima, jetri i sl. što se opisuje TNM klasifikacijom. Istina je da tumori hipofarinksa imaju lošiju prognozu u usporedbi sa tumorima larinksa ili usne šupljine , ali precizna prognoza nije moguća prije obavljenog operativnog zahvata i patohistološkog pregleda preparata nakon čega se može odrediti stupanj diferencijacije karcinoma i TN stadij. Osim dubine invazije tumora i zahvaćenosti okolnih tkiva, kod limfnih čvorova se promatra stupanj zahvaćenosti, veličina , broj, raspodjela po regijama vrata , ev. proboj kapsule itd.