Otorinolaringologija

konstantne upale vanjskog uha

Ianna1

postovanje,imam sina od desetak god,koji zadnjih dvije godine muci muku s upalama vanjskog uha.Dijete je s posebnim potrebama i jako mu je to bolno i neizdrzivo. Ponekad su upale mjesovite vanjsko/srednje uho,ali otitis externa je ipak u vecini slucajeva,cca 5-6x godisnje. uvjek smo dobili kapljice maxitrol ili tobrex,nakon 10 dana boli i muke je proslo,ali na kratki period,zatim se ponovno pojavila bol i crvenilo zvukovoda. radili smo bris na pocetku ove god,rezultat-koagulaza negativan stafilokok.dobili ciloxan kapljice,kapali desetak dana i bilo je dobro. ovo ljeto nam se ponovila upala na moru.nakon dva dana ronjenja zavrsili s bolovima u ambulanti-upala i vanjskog i srednjeg uha. (dobio maxitrol i rexocef). vratili se doma,nakon desetak dana boli i muke mu je proslo i evo sada unazad dva tjedna opet bolovi i upaljen zvukovod.u dogovoru s dr nismo dali kapljice napamet nego smo radili bris uha-ponovno koagulaza negativan stafilokok.danas bili i na kontroli,veli dr da mu je zvukovod jos vise crven i otecen i dao mu ciloxan kapljice.
Da li mozda postoji jos kakva terapija u vezi ove bakterije i upale uha koja je njemu uzasno bolna?
Bili u nekoliko navrata na pregledu kod otorinca (tada jos nismo imali nalaz brisa i nije nas trazio) i nalaz je b.o.sve uredno-(pneumootoskopski, rinoskopski,otofaringoskopski nalaz,timpanogram obostrano tipa A i DPOAE).
sto jos mozemo uciniti da izlijecimo i sprijecimo te bolne upale?
unaprijed hvala

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana,
upale zvukovoda su tipične ljetne upale, odnosno vezane su uz prekomjerno izlaganje kože zvukovoda vodi, morskoj, bazenskoj ili tijekom tuširanja. Voda se u zvukovodu zagrije, stvarajući tako izvrstan medij za razvijanje bakterijske ili gljivične upale. Osnovna pravila preventive čestih upala zvukovoda jesu: spriječiti ulazak vode u zvukovod primjenom gumenih čepića, sušenje zvukovoda vatiranim štapićima i primjena kapi 3% acidi borici čime se postiže kiseli pH kože zvukovoda.
Ukoliko niste zadovoljni tempom liječenja upale zvukovoda primjenom kapljica, uvijek se mogu primjeniti trakice sa antibotskom mašću koje se mijenjaju svaka 2 dana od strane ORL specijaliste.

edta

Poštovana dr., molim Vas za savjet. Prije 2 dana sam bila kod dr. opće prakse radi bola u uhu i dijelu lica tik uz uho, te sam počela piti Clavius tbl. 2x1. Danas mi se javila vrtoglavica i povratila sam, pa su mi dodatno propisane Maxitrol kapi 4x4 i Acici borici 3% 4x3 kapi. Dijagnoza mi je: Otitis meda et externa I. sin.
Zanima me da li smijem koristiti kapi Acidi borici, ako imam upalni proces?

Prije 6 mjeseci sam imala dijagnozu Otitidem I. sin, koja je bila liječena Klavocinom i Maxitorol kapima. Tek nakon popijenog Klavocina, završila sam s vrtoglavicama koje su bile intenzivno prisutne skoro 2 tjedna, a zatim sam još mjesec dana, čim bi se saginjala ili malo brže okrenula, imala osjećaj da će mi se zavrtjeti. Prije toga nikada nisam imala nikakvih problema s uhom ni upala.
Prije 6 mjeseci sam obavila sljedeće pretrage: TA/tg/STAR, VNG, MR mozga-PC kutevi, neuloški pregled i RTG kralježnice.
TA je lijevo utvrđena nagluhost s pragom sluha 15-80dB, desno uredan prag sluha. Utvrđen je spontani levonistagmus (5st), pogledni nistagmus je bio negativan u svim smjerovima. Kalorijski test: lijevo oslabljen odgovor (36%). MR mozga: oštećenje lijevog vestibulokohlearnom aparata, najvjerojatnije periferno.
Pregled neurologa bo. RTG kralježnice: nešto uži i.v.prostor C2/C3 i C3/C4 sa znakovima incipijentne deformirajuće spondiloze i spondilartroze (imam 36 godina).
Zamolila bih Vaše mišljenje, smatrate li da i sada trebam napraviti neke dodatne pretrage?
Mogli li si kako pomoći i spriječiti da se i ovaj put oporavak ne produži na skoro 2 mjeseca?
Unaprijed Vam puno hvala na svim odgovorima.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, obzirom na opetovano podraživanje vestibularnog osjetila koje nastaje kao posljedica prethodne upale srednjeg uha, preporučujem da ubuduće paralelno sa antibiotskom terapijom koristite i betahistidin tbl a 24 mg 2x1, koje će eliminirati pojavu otogenih vrtoglavica. Na taj način možete značajno smanjiti vrijeme oporavka.