Otorinolaringologija

krajnici

Tanja

Postovani,
prije par dana napravila sam nalaze krvi.Imam poviseni ASTA koji iznosi 600 (ALT je 17.6 U/L, AST je 24.9 U/L, FIBRINOGEN 3.7 g/L).Jos dok sam bila djete preporucivali su mi vadenje krajnika zbog njihove velicine i `izrovanosti`.Prije otprilike 3 godine (sada imam 27) odlucila sam se za operaciju, ali otorinolaringolog mi je preporucio da to ne radim posto sam od 1996 do 1999.g. imala aktivnu stitnjacu (hipertireozu) i uzimala sam tablete.Od 1999.g ne uzimam lijekove i hormoni su u redu, ali su mi antitijela stitnjace povisena.Preporucate li operaciju ili i vi smatrate da bi to moglo biti opasno s obzirom na nepravilan rad stitnjace?
Unaprijed zahvaljujem!
Tanja

mr.sc.dr. D. Markov

Poštovana Tanja,
Savjetujem vam profilaksu s Extencillinom od 1.600 000. IJ 3 x svaka 3 tj . Nakon toga napravite kontrolni AST. Ukoliko je i dalje povišen savjetujem vam operaciju, koja se može napraviti u lokalnoj ili općoj anesteziji, te svakako kontrolni pregled hormana štitnjače i ultrazvuk.