Otorinolaringologija

Ostecenje sluha

Sasa

Postovani !
Da li postoji sansa da osoba koja cuje iznad 75 decibela, da cuje, a nasljedno je gluha (oba roditelja su gluhi) ?
Osim puznice, da li postoji jos nesto ? I kolike su sanse, jer osoba je stara 20 godina.
Znanost jako napreduje, ali ne znam do kud se stiglo u vezi sa gluhocom...
Hvala Vam, unaprijed !!!

prof.dr. Željko Bumber

Sluh koji navodite je iznad granice socijalnog kontakta i radi se o teškoj nagluhosti. Ne navodite da li je razvijen govor.Činjenica da su oba roditelja nasljedno gluha ne mora 100 % značiti gluhoću djeteta. Treba izvršiti kompletnu obradu sluha, dodatna testiranja u Centru za audiologiju na Šalati (ili u nekoj drugoj sličnoj ustanovi), eventualo CT . Svakako je potrebna konzultacija unutar tima koji se bavi ovim proble-mom. Odluka o umjetnoj pužnici ili o amplifikatoru tek nakon obrade.

Sasa

Postovani !
Ta osoba je moja djevojka, i htio bi joj pomoci koliko god mogu.
Ima razvijen govor, ali ima problema sa č, ć, i slicnim slovima.
Nikad nije bila na Ct-u.
Molim Vas, da li postoji nekakva literatura o sluhu, ostecenjima, jer htio bi saznati sve moguce o tome ?
Ako postoji, gdje je mogu nabaviti ?
Cuo sam da je umjetna puznica jako riskantna, tj. da moze nastat puno problema vezanih uz nju. Zanimaju me sve mogucnosti, osim nje, i aparatica.
Hvala Vam lijepo !!!

prof.dr. Željko Bumber

Problemi sa izgovaranjem pojedinih glasova mogu se riješiti kod logopeda. Treba snimiti sluh. Literaturu je moguće nabaviti u knjižari na Medicinskom fakultetu ili u knjižari sa stranom literaturom.
Kontaktirajte audiologe.