Otorinolaringologija

problem sa glasom

ana

Imam problema sa dugotrajnijim korištenjem glasa. Nakon desetak minuta govorenja glas mi "puca" i poostanem promukla. Primjetila sam da jako plitko dišem i imam stalno potrebu pročišćavati grlo (to radim već godinama). Uz sve to imam povećanu štitnjaču, i koju doživljavam kao osjećaj gušenja. Da li postoji kakva veza između štitnjače i samog govorenja?
Hvala

mr.sc.dr. D. Markov

Poštovana Ana,
Vjerojatno se kod vas radi o funkcionalnoj disfoniji (promuklosti). Promuklost može biti povezana i sa bolesti štitnjače.Osim povećane štitnjače koja je vjerojatno dijagnosticirana kliničkim pregledom ili ultrazvokom , savjetujem vam i funkcionalne preglede štitnjače tj- hormone i scintigrafiju. Radi promuklosti javite se u Fonijatrijski centar na Šalati.