Otorinolaringologija

septoplastika

dubravka

Štovani,

na pregledu kod specijalista zbog dugotrajnih tegoba sa grlom i sinusima ustanovljeno je sljedeće:lijevi nosni kavum sužen bazalno deviliranim septumom, sluznica nosnih školjki obostrano hipertrofična, stražnji polovi donjih školjki utiskuju se u hoane. Ostatak nalaza je uredan.
Savjetovana mi je septoplastika + konhotomija u općoj anesteziji.
Molila bih da mi objasnite kakve su to operacije, kako se izvode, da li su bolne, gdje se mogu učiniti te koliki je postoperativni oporavak.
Imam 29 godina i prije cca godinu i pol sam bila na vađenju krajnika.
Unaprijed zahvaljujem na vašem odgovoru

mr.sc.dr.D.Markov

Septoplastika i konhotomija izvode se u lokalnoj potenciranoj anesteziji. Mogu se učiniti na svakom orl odjelu. Postoperativno imate tampone u nosu 5 dana. Za oporavak trebate 1 do 2 tj. ( sve je individualno).