Otorinolaringologija

Sinusi

gushterica

Poštovana,
prije mjesec dana počela sam raditi u dječjem vrtiću. Nakon par dana dobila sam visoku temperaturu, iz nosa mi se cijedio gusti gnojni iscjedak, imala sam upalu grla. Doktorica mi je prepisala Klavocin. Kad sam popila antibiotik vratio se gusti gnojni iscjedak iz nosa praćen umorom i iscrpljenošću i pečenjem u nosu. To je trajalo još dva tjedna kad mi je opet, u dežurstvu prepisan Klavocin koji sam pila još tjedan dana. Situacija je bila ok dok sam pila antibiotik i nos se pročistio no po prestanku uzimanja tableta gusti se gnojni iscjedak vraća. Ne mogu bez kapi za nos jer se sva začepim i kao da se sve osuši (prvo Operil, pa Olynth, probala sam i sa Aqua Marisom ispirati nos) i već skoro mjesec dana konstantno pušem nos te i curi gnojni gusti iscjedak.
Početkom tjedna doktorica je napravila bris nosa i ždrijela. Bris nazofarinksa je rađen na aerobne bakterije i sterilan je, a u brisu grla beta hemolitički streptokok grupe a nije izoliran.
Je li moguće da bris nije dobro napravljen (vatica nije išla do kraja, prije sam ispuhala nos, vani je bilo hladno pa mi je iz nosa curio i sluzavi iscjedak kao i inače kad je vani hladno)? Treba li ga ponoviti? Što dalje?
Napominjem da i dalje radim u dječjem vrtiću okružena djecom kojima iz nosića curi gnojni iscjedak, koji su bolesni, često jasličarima koji su mali i trebaju zagrljaje i blizinu. U zadnjih tjedan dana osjećam i bol u zglobovima (noge, kukovi). Može li to biti povezano?

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, bakteriološki bris nosa često zna biti lažno negativan ukoliko se uzima neposredno nakon zadnje doze antibiotika / nije prošlo barem 2-3 tjedna nakon zadnje doze/. Uporno pojavljivanje gnojnog sekreta ( niste naveli da li se radi o jednoj ili obje strane nosa) navodi na pomisao da imate žarište u nekom određenom ili više sinusa / izvrsno se vizualizira CT-om sinusa uz pomoć fiberendoskopije sinusnih ušća/. U tom slučaju je preporučljivo eliminirati kolekciju gnoja punkcijom ili FESS kirurgijom nakon prethodno provedene ciljane antibiotske terapije.

nnensi

Postovani,

Imam problem, naime poslednjih pola godine nakon svakog pranja kose ujutro se probudim sa natecenim ocima, tacnije podbulim. To izgleda kao kesica ispod, ponekad jednog a ponekad oba oka. Kosu operem ranije i dobro je osusim, cak nosim i kapu do spavanja ali opet ujutro budem podbula i nekako mi mutno u glavi. Da li se radi o sinusima ili sam jednostavno osjetljiva.

Hvala na odgovoru

zvona123

Poštovani,lijep pozdrav prvo. Evo ovako prije točno mjesec dana mi se upalilo grlo i krajnici i imao sam temperaturu oko 38.5 i otisao sam kod doktora opće prakse i dobio antibiotik Silapen. Popio sam antibiotik i bilo je dva ili tri dana bolje ,ali temperatura je padala na normalu i podizala ne vise od 37.5 i stalno je bila povisena,ne puno ali je. I cijelo to vrijeme osjecam umor,malaksavost,slabinu,smanjen apetit,gubitak težine,bol u mišićima,zglobovima,trbuhu. Zatim sam opet otisao kod doktora opce prakse i on me poslusao i cuo sum na plucima,te mi propisao Sumamed. Taj sam antibiotik popio i bilo je dobro isto dan dva nakon njega i onda opet isto:upaljeno grlo i svi ostali simptomi. Onda sam opet otisao doktoru opce prakse i dobio treći antibiotik Amoksicilin. I opet ista stvar,par dana dobro i onda isto simptomi,a svo to vrijeme sam imao tako blago povisenu temperaturu. I tako sam zavrsio na infektologiji gdje mi je slika pluca uredna kao i svi ostali nalazi. E sad,oni sumnjaju na infektologiji da je to sve od sinusa,a sinusi su se upalili iz razloga sto imam iskrivljenu nosnu pregradu. Istina je da ja s tim imam problema vec jako dugo,boli me glava,stalno dišem na usta,pritisak u glavi,slijevanje sekreta. I uz sve to dok sa bio u bolnici su mi na vratu pojavila se dva bolna manja limfna čvora. I imam tako temperaturu 37.5 cijelo to vrijeme. Mene sada zanima Vaše mišljenje,dali je sve to moguce da je od sinusa? Lp

silvija94

Moze pomoc...mozete mi rec kaj ovo znaci, isla sam na rengen sinusa i imam uzasne glavobolje svaki dan, imala sam i prije problema sa sinusima i bila u bolnici zbog njih, i to su bili uzasni bolovi...znaci ovako pise: Inhomogeno zasjenjenje frontalnih šupljina, a zadebljanje sluznice lijeve maksilarne šupljine. Kaj to znači sve?

Lustro

Lijep pozdrav!

Molim Vas misljenje o problemu s kojim se borim vec mjesecima. Pocelo je kao cudan miris u nosu. Kao da se nalazim u zadimljenoj prostoriji i da me taj dim gusi u nosi i zdrijelu. Alergicar sam i koristim telfast u terapiji. Obavila sam pretrage i pulmologa,vadila Ige i alergo test. Pluca ok,Ige 250,alergo test pozitivan na prasinu,grinje i korov.
Otorinolaringolog u aspiratu sinusa nalazi streptococus aerius i daje mi antibiotik Makcin koji pijem dva tjedna. Za to vrijeme taj osjecaj gusenja i neugodan miris nestaju. Medjutim dva tjedna nakon prestanka simptomi su opet tu i ometaju mi normalan zivot. Opet taj smrad po dimu i podrazaj na kasalj,osjecaj da cu ostati bez zraka.
Da napomenem da imam i devijaciju septuma nadesnoj strani koja mi i je izvor ovih problema.

Molim vas misljenje jer ne znam sta vise napraviti i vratiti se u normalu.

Hvala unaprijed

stalker92

Postovani,vec duze od godinu dana imam sledeci problem-na vece pri upaljenom svijetlu se osjecam nekako cudno,osamuceno.Imam utisak da mi je slika pred ocima nekako tamnija nego obicno,kao da svijetlo nije svijetlo nego tamno.Ista stvar se desava kada udjem u neki butik,ili prodavnicu.To mi smanjuje kvalitet zivota drasticno,nit mogu da ucim,niti sam raspolozen za bilo sta.U tom periodu sam pio antibiotik doksiciklin za upalu grla,te mi je taj ruzan osjecaj prestao na 5 dana,da bi se zatim opet vratio i traje do danas.Isto,pronadjena mi je Helicobacter,za koju sam popio 2 terapije,mislio sam da mi ona prouzrokuje te probleme,ali ne.Istrazujuci po netu sam posumnjao da mozda imam neku hronicnu upalu sinusa.Vec vise od 6 godina imam povisenu temperaturu 37/37.3,za koju se ne zna uzrok,Ta temperatura mi je pocela kada sam izvadio zub sesticu iz gornje vilice.Mjesto na kome je bio zub sam slikao 2 puta ali nije nista pronadjeno.Dalje,u jutarnjim satima mi se u nosu nakupe tvrde sline,koje tesko ispusem.Osjecam cesto da mi se nesto slijeva niz grlo.I kao da imam knedlu u grlu koju ne mogu da progutam.Da napomenem da sam vadio osnovne lab nalaze ali nema nikakve indikacije da ima neka upala i slicno.Bio sam kod oftamologa,ali ovaj problem nije povezan sa ocima.Sta vi mislite o svemu ovome?Gastrolog i infektolog su mi kada su culi da imam tako dugo temp. rekli da li sam kontrolisao sinuse,te da bi mogla ta temp biti od njih,pogotovo sto mi se javila nakon vadjenja zuba.Da li sinusi mogu uzrokovati ovakve smetnje sa vidom?Najveca misterija mi je sto mi je doksiciklin pomogao na pocetku,dok druge antibiotii ne pomazu nista po tom pitanju.Pozdrav

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Za zvona123: Poštovani, slažem se sa spec. infektologije; svi navedeni simptomi su mogući i najvjerojatnije nastaju zbog subakutne ili aktivne kronične upale sinusa. Potrebno je učiniti CT sinusa i ukoliko se u njima nađe patološki supstrat, započeti sa terapijom. Navedeni antibiotici koje ste koristili do sada nisu prvi izbor u liječenju bolesti sinusa.

Za silvija94: Poštovana, nalaz opisuje kron. upalne promjene čeonih i čeljusnih sinusa.

Za Lustro:Poštovana, učinite CT sinusa zbog određivanja smjernica terapije sinusogenih smetnji i operativno riješite problem deformacije nosne pregrade. Budući ste alergičar, preporuka je i koristiti kortikosteroidni sprej u nos.

Za stalker92: Poštovani, dilemu možete najbrže riješiti ako učinite CT sinusa.

depikolo

Postovani..Imam 25 godina,prije 7 godina operirala sam polipe u nosu i od tad nemam nikakvih problema.Prehladena sam jednom godisnje kao i vecina ljudi i to je sve.Vec dugo imam na celu kvrgu koja je ako se ne varam nastala nakon udarca te sam zbog toga poslana na ct sinusa i ceone kosti prije godinu dana.Na ct se pokazalo da je to osteom,a sa sinusima je sve u redu osim male retrncijske ciste.Doktor mi je napravio i endoskopiju nosa te je rekao da je sve ok.ono sta mene brine je to sta me je odjednom prije deset dana pocela glava jako bolit.Nakon sta sam popila tabletu je prestala,ali od tad vec nekih tjedan dana imam bolove izmedu obrva,na sredini nosa.Prvih par dana bolovi su bili najjaci kad bi spustila glavu,ili okretala sa ocima,nos nisam mogla ni dotaknuti.Sada je vec slabije ali i dalje osjecam bol i zbog toga sam zabrinuta.Nos je prohodan,nisam prehladena,je li moguce da imam upalu sinusa bez zacrpljenog nosa?Molim vas za vas savjet.Hvala unaprijed

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, da , moguće je da imate upalu pojedinačnih sinusnih celula koje se najbolje dijagnosticiraju CT-om sinusa. Celule su toliko male da ih nije moguće prikazati klasičnom RTG snimkom.

Budapest

Poštovana!

Molim Vas za Vaše cijenjeno mišljenje.

Naime, patim od kroničnih glavobolja, koje se javljaju otprilike jednom u mjesec ili dva, isključivo u predjelu sinusa (čelo, lijeva ili desna strana i unutrašnjost nosa). Glavobolje nisu nikada toliko jake da bih posegnula za tabletom, ali su iritantne dovoljno da me povremeno ometaju u svakodnevnom životu. Najčešće nisu praćene prehladom, iako se često znam probuditi sa zaštopanom nosnicom, međutim ta zaštopanost najčešće nestane čim ustanem iz kreveta, dakle nemam zaštopan nos, ne curi mi nos i slično. Ono što znam primijetiti kada me ulovi bol u predjelu sinusa, da imam pojačan sekret u ustima, tj stječem dojam da mi se slijeva sekret niz grlo i to mi zna uzrokovati mučnine. Zbog svega navedenog učinila sam uzv i rtg paranazalnih sinusa koji kaže: Na snimci PNS-a uredna je prozračnost prikazanih paranazalnih šupljina. Medioponiran je nosni septum. Edematozna je sluznica nosnih hodnika. Dr opće prakse mi je rekla da glavobolja nema veze sa sinusima i poslala me neurologu i da načinim EEG.

S krvnim tlakom nemam problema. Nemam drugih problema s glavom u smislu vrtoglavica, problema s vidom i slično.

Ono što mi nije jasno je kako to da nisu sinusi u pitanju kad nedvojbeno osjećam bolove uvijek u tom predjelu, često i kao nekakvo pikanje u nosu.

Puno hvala unaprijed.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, ukoliko se glavobolja uvijek ponavlja u projekciji paranazalnih sinusa, imamo razloga sumnjati na njih kako mogući uzrok. Ali točnu i preciznu dijagnozu ne možemo dobiti temeljem RTG ili UTZ pretrage istih, već morate učiniti CT sinusa u aksijalnom, koronalnom i sagitalnom presjeku. CT sinusa je danas standard u postavljanju dijagnoze i smatra se najpreciznijom pretragom za navedeno područje.